17/10/2018 - 23:58

Κακή αρχή για τον Άρη στο EuroCup

Φάνηκε να βάζει θεμέλια για εύκολη επικράτηση επί της αντιπάλου του στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Αρης. Πήρε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκε με +15 , στα 30'' πριν ολοκληρωθεί η περίοδος, με 29-14, η συνέχειά του, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η Κατάγια έκανε δυναμική αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανατρέποντας ολοκληρωτικά το σκηνικό. Με επιμέρους σκορ 6-14, απέκτησε τα ηνία στο ματς, στο 18', με +3 (35-38), με τους «κίτρινους» αναποτελεσματικούς αμυντικά και επιθετικά. Χαρακτηριστικότερο της αστοχίας του Αρη αποτέλεσε η αδυναμία από τη γραμμή των βολών (τελείωσε τον αγώνα έχοντας 9/20), με πιο αναξιόπιστο από τους παίκτες του τον ΜακΓκί (2/8).

Στο 22' οι πρωτοβουλίες του Μπελ, έβαλαν εκ νέου σε θέση οδηγού στον αγώνα τους γηπεδούχους (46-43), η Κατάγια, εντούτοις, αποκατέστησε ξανά γρήγορα την... τάξη υπέρ της (28' 49-56), έχοντας σκόρερ τους Βαντάγια, Τζέφερσον, Χουόλιλα. Η κατάσταση για τον Αρη έγινε ακόμη χειρότερη στην τελευταία περίοδο. Οι Φινλανδοί απέκτησαν «αέρα» 14 πόντων στο 36' (60-74), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το ματς. Στα λεπτά που επέμειναν για την ολοκλήρωση της μάχης, ο Κάιζερ κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια για να κρατήσει «ζωντανούς» στη διεκδίκηση της νίκης τους «κίτρινους», το έργο, όμως, αποδείχτηκε πως δεν ήταν αρκετό.

Διαιτητές: Βούκοβιτς (Σλοβενία), Τσαϊκόφσκι (Ουκρανία), Μιτρόφσκι (ΠΓΔΜ)

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μπελ 18 (1), Μποχωρίδης 2, Νταλό 4 (1), Τζόουνς 11 (2), ΜακΓκί 6, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Φλιώνης, Χάρις 6 (2), Κάιζερ 17 (1), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 2

ΚΑΤΑΓΙΑ (Γιούχα Στεν): Χουόλιλα 6, Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Πάλμι 11 (1), Σίμπσον 13 (3), Σέπαλα 9 (2), Χεράλα, Περτού, Βαντάγια 9 (1), Ράιτ 11