05/11/2018 - 14:17

Αντετοκούνμπο από άλλο πλανήτη (VIDEO)

Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε τριπλ-νταμπλ απέναντι στον Κουφό και οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν εύκολα, 144-109, τους Σακραμέντο Κινγκς

Μιλγουόκι Μπακς-Σακραμέντο Κινγκς 144-109

Οι Μιλγουόκι Μπακς διατήρησαν το αήττητο, εντός έδρας, επικρατώντας 144-109 των Σακραμέντο Κινγκς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι απολαυστικός.

Το σερί 0-12 των Κινγκς στο τέταρτο λεπτό, για το 7-14, λειτούργησε σαν... ξυπνητήρι για τους Μπακς, οι οποίοι ανέβασαν στροφές και με μπροστάρηδες τον Γιάννη και τον Μπλέντσο οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 18-1 για το 25-15 ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 39-30. Η ομάδα του Μιλγουόκι και ο Αντετοκούνμπο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει στο +24, 72-48, πριν το 72-50 του ημιχρόνου.
Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο οι Κινγκς κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση των Μπακς με τον Αντετοκούνμπο να καταγράφει το δεύτερο τριπλ-νταμπλ της σεζόν στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Μπακς στο +26 (108-82) και τα υπόλοιπα λεπτά, μέχρι τη λήξη του αγώνα, είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Σε 30 λεπτά συμμετοχής, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 26 πόντους, πήρε 15 ριμπάουντ κι έδωσε 11 ασίστ, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην 8η νίκη των Μπακς σε 9 ματς.

Ο Τζάκσον με 22 πόντους ξεχώρισε από τους Σακραμέντο Κινγκς, με τον Κώστα Κουφό να αγωνίζεται 16 λεπτά και να έχει 2 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Μπακς: Αντετοκούνμπο 26, Μίντλετον 12, Λόπεζ 8, Μπλέντσο 17, Μπρόγκντον 13, Ιλιάσοβα 15, Μέικερ 3, Χένσον 10, Ντελαβεντόβα 2, Κόνατον 13, Μπράουν 8, Ντι Βιτσέντζο 5, Σνελ 12

Κινγκς: Μπιέλιτσα 4, Κόλεϊ-Στάιν 6, Φοξ 15, Σάμπερτ 5, Χιλντ 19, Μπάγκλεϊ 11, Λαμπισιέρ 2, Τζιλς 4, Ουίλιαμς 11, Τζάκσον 22, Κουφός 2, Μέισον 6, Φέρελ 2