11/11/2018 - 22:42

«Τρένο» το Περιστέρι

Το Περιστέρι νίκησε με 89-81 τον Ήφαιστο και παραμένει στην κορυφή της Basket League

Το Περιστέρι συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του, αφού επικράτησε εντός έδρας του Ηφαίστου Λήμνου με 89-81 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος της Basket League με το απόλυτο στις νίκες (5-0).

Tο Περιστέρι φρόντισε από νωρίς να οικοδομήσει διψήφια διαφορά (16-6 στο 6') με τους Βασιλόπουλο, Ντάνιελ να κάνουν σπουδαία δουλειά κοντά στο καλάθι. Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε με τους ίδιους ρυθμούς και ως το φινάλε της περιόδου (28-11) με τους νησιώτες να αντιμετωπίζουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση.

Πάντως, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος έδειξε αντίδραση. Συνεχόμενοι πόντοι από πλευράς Σμιθ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο μείον δέκα (30-20) με το Περιστέρι να μην βρίσκει εύκολα πόντους. Μία τρίποντη βόμβα του Γκρέι από την... σέντρα σε «νεκρό» χρόνο έδωσε έναυσμα επιστροφής για την ομάδα των δυτικών προαστίων που εκτόξευσε και πάλι την απόσταση σε μεγάλα ύψη (52-31 στο 20΄), πάνω μάλιστα από τον +20.

Ανάλογο σκηνικό υπήρχε στην τρίτη περίοδο. Ένα τρίποντο του Χάροου ανέβασε την διαφορά στην υψηλότερη τιμή της (60-35 στο 23'). Με ένα νέο σερί 8-19 η ομάδα της Λήμνου προσπάθησε να επιστρέψει 68-54, με τον Ήφαιστο να κερδίζει το δεκάλεπτο να έχει ένα... βουνό να διαβεί (71-54 στο 30').

Ένα κάρφωμα του Μπεντίλ στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (75-54) έστειλε το Περιστέρι και πάλι σε διαφορά άνω των 20 πόντων με τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου να κάνουν μία νέα προσπάθεια επιστροφής στην διεκδίκησης της νίκης. Λάθη από πλευράς γηπεδούχων και σωστές επιθετικές επιλογές του Ηφαίστου τον έφεραν στο μείον έξι (81-75 στο 38'). Η ψυχραιμία ωστόσο από πλευράς Περιστερίου στις βολές δεν άλλαξε τον τελικό νικητή, με τον δείκτη του σκορ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» να καταγράφει ως τελικό αποτέλεσμα το 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 14 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Χάροου 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκρέι 15 (4/5 τρίποντα), Σίρκο 11 (4/4 δίποντα), Ντάνιελ 8, Μουράτος 6, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Κλαρκ 5 (5/5 βολές), Αγραβάνης, Μπεντίλ 10.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος, Γκότσερ 18 (3), Έβανς 17 (12 ριμπάουντ), Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 5 (2/9 σουτ), Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 7 (1), Γόντικας, Σμιθ 20 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Φρεϊμάνις 5 (2/8 σουτ).