25/11/2018 - 16:11

Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός στις Γυναίκες

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και έφυγε με το διπλό από την Θεσσαλονίκη (71-61) που διατήρησε το αήττητο στην Α1 Γυναικών.

Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στη τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 Γυναικών, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στη Θεσσαλονίκη με 71-61.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα και στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε ένα... φεστιβάλ τριπόντων (7 στον αριθμό), με το κερασάκι στη τούρτα να έρχεται λίγο πριν το 20ο λεπτό. Παρά το γεγονός πως υπήρχαν 8 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, η Σπυριδοπούλου θεώρησε πως δεν είχε χρόνο και πέταξε την μπάλα από το κέντρο, ευστοχώντας σε ένα... τρελό σουτ που έφερε τις φιλοξενούμενες στο +17 (25-42).

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει και πλησίασε στους 9 πόντους, ωστόσο δεν έγινε ποτέ απειλητικός για τον σοβαρό Ολυμπιακό, που ανέβηκε στο 4-0. Η «σφραγίδα» του κόουτς Παντελάκη φάνηκε και στο σημερινό ματς, κυρίως στο κομμάτι της συγκέντρωσης και της αμυντικής προσήλωσης.

Δεκάλεπτα: 11-23, 25-42, 40-55, 61-71.
ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: Πολυμένη, Λύμουρα 8 (10 ριμπ, 5 ασ), Κωτούλα 3, Λέξα, Καρλάφτη 2, Κριμίλη 3, Ταρπάγκου, Καρακούλα 4, Μιχαηλίδου, Γκόβαν 11, Τζάκσον 18, Ουίλιαμς 12 (12 ριμπ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τόμας 6, Μάζιτς, Σταμάτη 5, Σπυριδοπούλου 7, Παυλοπούλου 11, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου 10, Λίτσι, Τζόνσον 16 (13 ριμπ), Κοσμά 5, Σταμολάμπρου 8