29/11/2018 - 17:36

Μαγικός Γιάννης στη νίκη-θρίλερ των Μπακς

Mε τρίποντο του Κρις Μίντλετον, στα πέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν, εντός έδρας, τους Σικάγο Μπουλς, 116-113, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι μαγικός, αφού πέτυχε 36 πόντους, "αγγίζοντας" το τριπλ-νταμπλ.

Οι Μπουλς ξεκίνησαν δυνατά στην έδρα των Μπακς και στο φινάλε της πρώτης περιόδου είχαν πάρει διαφορά 10 πόντων, 30-40, μια διαφορά που φρόντισαν να τη συντηρήσουν και στις αρχές του δεύτερου δωδεκαλέπτου. Οι Μπακς αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσια, 48-48, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και το ημίχρονο να κλείνει με τους Μπακς στο +1, 63-62. Στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πάρουν διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ, να προσπερνάνε ορισμένες φορές και το 92-89, στο φινάλε της τρίτης περιόδου, να προμηνύει το δραματικό φινάλε. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη και στα πέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Μίντλετον ευστόχησε σε τρίποντο για το 116-113 των Μπακς. Οι Μπουλς είχαν μια τελευταία ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά το τρίποντο του Χόλιντεϊ δεν βρήκε στόχο.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν σούπερ με 36 πόντους, ρεκόρ για φέτος, (14/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/12 βολές), έχοντας επίσης 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Εξαιρετικός ήταν και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 24 πόντους με 6/6 τρίποντα, με τον Μίντλετον να προσθέτει 17 πόντους.
Για τους Μπουλς, ο Ζακ ΛαΒίν και ο Τζαμπάρι Πάρκερ είχαν από 24 πόντους, ο Ράιαν Αρκιντιάκονο 22 πόντους και ο Ρόμπιν Λόπεζ 17 πόντους.

Μπακς: Αντετοκούνμπο 36, Μίντλετον 17, Λόπεζ 12, Μπλέντσο 7, Μπρόγκντον 24, Ιλιάσοβα 9, Κόνατον 7, Σνελ 4

Μπουλς: Πάρκερ 24, Κάρτερ 6, Χόλιντεϊ 8, Αρκιντιακόνο 22, ΛαΒίν 24, Χάτσισον 2, Λόπεζ 17, Πέιν 7, Χάρισον 3