03/02/2019 - 12:48

Ο νόμος του Γιάννη και στην Ουάσινγκτον

Κυριάρχος ο Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε άνετη επικράτηση επί των Γουίζαρντς, 131-115

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Μιλγουόκι Μπακς 115-131

Στην έδρα των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο να τον κοντράρει και πραγματοποιώντας ακόμα μια επιβλητική εμφάνιση, επέτρεψε στους Μιλγουόκι Μπακς να πετύχουν μια άνετη, εκτός έδρας, νίκη 131-115.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Μπακς μπήκαν με πατημένο το γκάζι, πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-38. Η ομάδα του Μιλγουόκι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο φινάλε του ημιχρόνου ήταν μπροστά με +23, 50-73. Στην επανάληψη, η αντίδραση των Γουίζαρντς δεν ήρθε ποτέ, με τον Αντετοκούνμπο να κυριαρχεί και τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 32 πόντους, πριν από το τελικό 115-131.

Ο Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 37 πόντους με 10/17 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 17/17 βολές (ρεκόρ καριέρας), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής.
Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 24 πόντους, με τον Τζεφ Γκριν να προσθέτει 20 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ) και τον Ότο Πόρτερ 18 πόντους.

Γουίζαρντς: Αρίζα 12, Πόρτερ 18, Μπράιαντ 12, Μπιλ 24, Σατοράνσκι 10, Μπράουν 2, Ντέκερ 2, Γκριν 20, Ραντλ 3, ΜακΡέι 9, Τζένκινς 3

Μπακς: Αντετοκούνμπο 37, Μίντλετον 20, Λόπεζ 21, Μπρόγκντον 15, Σνελ 10, Γουίλσον 5, Μπράουν 3, Κόνατον 7, Χιλ 13