31/05/2019 - 16:52

Έδειξαν τα δόντια τους οι Ράπτορς με σούπερ Σιάκαμ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πασκάλ Σιάκαμ, που πέτυχε 32 πόντους, οι Τορόντο Ράπτορς επικράτησαν 118-109 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στο πρώτο τελικό του NBA.

Τα πρώτα τρία εύστοχα σουτ των Ράπτορς ήταν τρίποντα, με την ομάδα του Τορόντο να παίρνει προβάδισμα 9-6 και 18-11, για να ακολουθήσει σερί 8-0 των Γουόριορς για το 18-19. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επτά αναπάντητους πόντους και έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-21. Οι Ράπτορς συνέχιζαν να κυκλοφορούν καλά την μπάλα, οι Γουόριορς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 44-43, αλλά ο Σιάκαμ με τρίποντο έκανε το 47-43 και, στη συνέχεια, ο Λέοναρντ με γκολ-φάουλ έφερε τη διαφορά στο +7, 52-45, με τους Ράπτορς να έχουν διψήφια διαφορά, 59-49, στο τέλος του ημιχρόνου.
Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, η διαφορά κυμαίνονταν στους 8-12 πόντους, αφού οι Γουόριορς δυσκολεύονταν αρκετά απέναντι στην άμυνα των Ράπτορς, έχοντας κάνει και 13 λάθη. Όμως, με τον Γκασόλ να κάνει τέταρτο φάουλ και τον Λέοναρντ να έχει ήδη τρία, οι Γουόριορς κατέβασαν τη διαφορά, 88-81 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Δύο τρίποντα από Ντάνι Γκριν και Λέοναρντ έκαναν το 103-92, για να ακολουθήσει τεχνική ποινή στον Τόμπσον και με το σκορ στο 106-94 τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους.

Ο πιο βελτιωμένος παίκτης της σεζόν, ο Πασκάλ Σιάκαμ ήταν τρομερός στον πρώτο τελικό. Σκόραρε 30 πόντους από 13/15 δίποντα, σκόραρε σε έντεκα σερί από τη στιγμή που είχε 2/4, μάζεψε επτά ριμπάουντ, μοίρασε πέντε ασίστ, έκλεψε μια μπάλα, έκοψε δύο σουτ και έκανε μόλις δύο λάθη (στο πρώτο μέρος) σε 39 λεπτά συμμετοχής. Η άμυνα των Γουόριορς παγίδευσε τον Λέοναρντ, που τελείωσε το ματς με 23 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 10/12 βολές.

Ο Στεφ Κάρι με 34 πόντους (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 14/14 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γουόριορς με τον Τόμπσον να προσθέτει 21 πόντους και τον Ντρέιμοντ Γκριν να πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Όλα δείχνουν πως πολύ σύντομα οι πρωταθλητές θα έχουν στη διάθεσή τους τον Κέβιν Ντουράντ, που επιστρέφει από τραυματισμό.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει ξανά στο Τορόντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-21, 59-49, 88-81, 118-109

Ράπτορς: Σιάκαμ 32 (12/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λέοναρντ 23 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 10/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκασόλ 20 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Λάουρι 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκριν 11 (3), ΒανΒλίτ 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ιμπάκα 5, Πάουελ 2, ΜακΚό 3 (1)

Γουόριορς: Γκριν 10 (10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Ιγκουοντάλα 6 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπελ 2, Κάρι 34 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 14/14 βολές), Τόμπσον 21 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λούνι 9, Λίβινγκστον 6, Κουκ 6, Γερέμπκο 3, Κάζινς 3, ΜακΚίνι 6 (2), Εβανς