03/09/2019 - 17:04

Τελικά δεν είμαστε άτρωτοι, ήττα 79-78 από τη Βραζιλία

Η Εθνική Ελλάδας υπέστη απρόσμενη ήττα από τη Βραζιλία με 79-78 για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων και πλέον αντιμετωπίζει τη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη (3/9), σε έναν «τελικό» για την πρόκριση στους «16».

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβαλε τα χέρια του κι έβγαλε τα μάτια του, αφού βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους (23-40) στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο υπέστη ένα απίστευτο μπλακ άουτ.

Η Εθνική μας ξεκίνησε πολύ νωθρά και στο σημερινό παιχνίδι, όπως ακριβώς ξεκίνησε και με το Μαυροβούνιο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ωστόσο βρέθηκε μπροστά με 4-0 χάρη σε 4 πόντους του Αντετοκούνμπο. Η Βραζιλία ισορρόπησε με τους Γκαρσία και Βαρεζάο, οι οποίοι ήταν αυτοί που κράτησαν τη σελεσάο κοντά στο σκορ ισοφαρίζοντας σε 4-4, προτού σκοράρει για τρεις ο Παπανικολάου.

Η Εθνική μας ανέβασε ρυθμό όσο περνούσε η ώρα και πήρε προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, με τους Αντετοκούνμπο και Καλάθη. Ωστόσο η είσοδος του Πρίντεζη ήταν αυτή που ανέβασε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Ο «Πρι» σκόραρε συνεχόμενους πόντους και η ομάδα του Σκουρτόπουλου τελείωσε μπροστά στην πρώτη περίοδο με 19-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Ελλάδα και ειδικότερα στους Γιώργο Πρίντεζη και Νικ Καλάθη. Και οι δύο ήταν καυτοί με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να πετυχαίνει 14 πόντους σε 10:52 συμμετοχής όντας ο πρώτος σκόρερ στο πρώτο μέρος, ενώ για 7 λεπτά ήταν ο μοναδικός που σκόραρε για την «επίσημη αγαπημένη».

Η Εθνική μας από το 15-19 του πρώτου δεκαλέπτου πήγε στο 22-29 με τον Πρίντεζη κατά κύριο λόγο και στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (23-40). Όμως η Βραζιλία αντέδρασε με 7 συνεχόμενους πόντους και μείωσε στους 10 (30-40) που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, συνεχίζοντας άσχημα από το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου. Το 23-40 που προηγούνταν η Ελλάδα έγινε «καπνός» και η Βραζιλία έφτασε στους 3 (39-42), με αποτέλεσμα να δούμε ένα συγκλονιστικό ματς στα τελευταία 15 λεπτά. Η διαφορά πήγε στον πόντο με τον Γκαρσία, τον Βαρεζάο και τον Σόουζα να είναι εξαιρετικοί.

Η πρώτη φορά που πέρασαν μπροστά ήταν με καλάθι του Βαρεζάο οι Βραζιλιάνοι, με το σκορ να γίνεται 45-44, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά για τους Νοτιοαμερικάνους ήταν 2.30 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και ενώ ο Γιάννης ήταν στον πάγκο με 3 φάουλ και ο Καλάθης παρομοίως. Με το σκορ λοιπόν στο 52-47, η Εθνική μας αντέδρασε και με καλάθια των Σλούκα και Αντετοκούνμπο πήγε στον πάγκο για το τέλος της περιόδου με το σκορ 56-53.

Στην τέταρτη περίοδο είδαμε εκπληκτικό ματς και πολλές αλλαγές στο σκορ. Ο Λουζ έκανε το 59-55, ο Παπαπέτρου απάντησε με τρίποντο (59-58), ενώ ο Σλούκας έβαλε μετά από ώρα την Εθνική μπροστά στο σκορ (59-60). Ο Καμπόκλο έβαλε και πάλι μπροστά τη Βραζιλία, ενώ ο Παπαπέτρου με αιφνιδιασμό ισοφάρισε σε 62-62 5.30 λεπτά πριν τη λήξη σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Οι Βραζιλιάνοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 και έκαναν το 67-62 με Βαρεζάο και Γκαρσία, με την Εθνική από την πλευρά της να ψάχνει μια ανατροπή στη συνέχεια. Ο Αντετοκούνμπο μείωσε με δύο εύστοχες βολές, όμως η Βραζιλία απάντησε με πάσα αιφνιδιασμού ο Μπαρμπόσα έφερε τη σελεσάο στο +5 (69-64). Η Εθνική έχασε πολλά σουτ και πλέον 4 λεπτά πριν το τέλος έψαχνε μια μεγάλη ανατροπή.

Ο Καλάθης απάντησε μαζί με τον Παπανικολάου και έκανε το 73-66, 73-71, όμως ο Μπαρμπόσα έκανε το 76-71. Στο τελευταίο λεπτό ο Καλάθης έκανε λάθος όμως ο Αντετοκούνμπο το διόρθωσε με κλέψιμο και ο Λουζ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Παπανικολάου. Εκείνος έκανε το 2/2 και στην επόμενη επίθεση η Εθνική σκόραρε με μυθικό τρίποντο του Πρίντεζη για το 76-76 και με 35» να απομένουν. Οι Βραζιλιάνοι πραγματοποίησαν εξαιρετική επίθεση και με τον Βαρεζάο σκόραραν για το 78-76 με 13 δεύτερα να απομένουν για το τέλος.

Στα 4,1΄΄ ο Καλάθης στην επαναφορά από το κέντρο του γηπέδου προσπάθησε να βρει alley-oop πάσα στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά ήταν λανθασμένη με αποτέλεσμα ο Μπαρμπόσα να πάρει το ριμπάουντ. Ο Γιάννης έκανε επίτηδες το πέμπτο του φάουλ στον γερόλυκο Βραζιλιάνο που οδηγήθηκε στις βολές ευστοχώντας στη μία. Με το σκορ στο 79-76, ο Σλούκας κέρδισε 3 βολές από παιδαριώδες λάθος του αντιπάλου του, ωστόσο έχασε την τελευταία κι έτσι το ματς έληξε με τη Βραζιλία να νικά την Εθνική μας με έναν πόντο διαφορά.