28/05/2017 - 23:02

Σερβική υπεροχή με... ασίστ Σπανούλη

Μεγάλο ματς για γερά νεύρα παρακολουθήσαμε στο ΣΕΦ, όπου Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός διεκδίκησαν επί ίσοις όροις τη νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως με εξαιρετικό τον Μιλουτίνοφ και κρίσιμο στα δύσκολα τον Σπανούλη πήραν τη νίκη με 63-58 και έκαναν το 1-0 στη σειρά τελικών του πρωταθλήματος.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Γεμάτο ένταση το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να "φορτώσει" τη ρακέτα με τον Μπουρούση να παίρνει αρκετές προσπάθειες και τον Καλάθη να έχει επιθετικές πρωτοβουλίες αλλά να είναι άστοχος (0/3). Από την άλλη ο Ολυμπιακός με σκορ από τα 6,75μ πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 7 πόντων (13-6). Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν πολύ άστοχο και βρέθηκαν τελικά στο -9 (19-10) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο πάγκος του Ολυμπιακού μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πάτρικ Γιανγκ να κερδίζει πολλές μάχες και στις δυο πλευρές του παρκέ. Γρήγορα όμως φορτώθηκε με 3 φάουλ και πέρασε εκτός. Σε μια περίοδο με πολλά φάουλ και... συρτό μπάσκετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να καλύψει τη διαφορά παίζοντας έξυπνα και ψάχνοντας τα miss match. Κατάφερε ακόμα και να προσπεράσει στο σκορ με τον Ρίβερς να είναι παίκτης κλειδί, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο -2 (35-33).

1695601

Στην επανάληψη είχαμε σκληρό μπάσκετ με τον Μιλουτίνοφ να εξελίσσεται σε σημαντικό παράγοντα της αναμέτρησης βοηθώντας και πάλι τον Ολυμπιακό να οικοδομήσει μια διαφορά 7 πόντων (45-38). Στην εξέλιξη της αναμέτρησης όμως οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν επιθετικά τις ανισορροπίες στα μαρκαρίσματα. Έτσι κόλλησαν στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι με "καυτό" τον Ρίβερς κατάφεραν και πάλι να περάσουν μπροστά 2' πριν τη λήξη της περιόδου και να την τελειώσουν προηγούμενοι με 50-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν για... άνδρες. Πολύ ξύλο κάτω από τις δυο ρακέτες με τις δυο ομάδες να... ματώνουν για να βάλουν καλάθι. Η κακή βραδιά του Σπανούλη (εκτελεστικά) ήταν βαρίδι για τους γηπεδούχους που σκόραραν με το... σταγονόμετρο. Ωστόσο ο Νικολα Μιλουτίνοφ με συγκλονιστική εμφάνιση και πολύ πάθος οδήγησε την ομάδα του που έπαιξε και μερικές πολύ καλές άμυνες και τελικά μετά κόπων και βασάνων έκανε το 1-0 στη σειρά νικώντας με 63-58.

Που κρίθηκε το ματς

• Στη μάχη της ρακέτας. Ο Μπουρούσης ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας double double (13π/11 ριμπ) και χρεώνοντας τους αντίπαλους ψηλούς με 4 φάουλ. Από την άλλη ο Νίκολα Μιλουτίνοφ προσέθεσε άλλη μια μεγάλη εμφάνιση στη φετινή σεζόν και ήταν το αντίπαλο δέος του Καρδιτσιώτη σέντερ έχοντας 12 πόντους και 6 κερδισμένα φάουλ.
  • Στο ότι ο Σπανούλης ακόμα και σε κακή μερα (4/10 σουτ), κατάφερε με double bouble (11π/10 ασίστ/6 ριμπ) να δώσει λύσεις στα δύσκολα, βάζοντας τους συμπαίκτες του στο παιχνίδι.
  • Στο γεγονός πως ενώ ο Παναθηναϊκός έτρεξε καλύτερα το γήπεδο έχοντας 14 πόντους περισσότερους σε κατάσταση αιφνιδιασμού, προδόθηκε από τα λάθη του με τον Ολυμπιακό να χτυπά σαν... κόμπρα και να ισοσκελίζει τη διαφορά στο ανοικτό γήπεδο πετυχαίνοντας 10 πόντους περισσότερους από λάθη των "πράσινων".
  • Στην ανυπαρξία των Γκιστ, Παππά και Τζέιμς που δεν έδωσαν τίποτα στην ομάδα του Πασκουάλ αφήνοντας τους Ρίβερς και Μπουρούση να παλεύουν με τα... θηρία.

Επιμέλεια: Δημήτρης Γιαννούκος