01/06/2017 - 23:14

Με τέτοιους Νίκο και Γιάννη, ο "εξάστερος" δεν χάνει

Ο Τζέιμς έβαλε.. μυαλό. Ο Γκάμπριελ ήταν ο "αστάθμητος παράγοντας. Όμως ο ανώτερος Παναθηναϊκός έχοντας ως "κολώνα" τον Γιάννη Μπουρούση και συνεπαρμένος από το θράσος και την... τρέλα του Νίκου Παππά, έκανε το παιχνίδι του κόντρα στον χωρίς Σπανούλη Ολυμπιακό και νίκησε με 84-80, φέρνοντας τη σειρά των Τελικών στα ίσια.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιεστικός από την αρχή με... προτίμηση στα τρίποντα στις πρώτες επιθέσεις, ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερνε να βρει απαντήσεις επιθετικά. Ο "ζεστός" Φελντέιν (2/3 τρίποντα) έδωσε προβάδισμαme 11-7 και αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους. Σταδιακά όμως ο Ολυμπιακός πήρε σκορ από τον Γκριν, "τάισε" σωστά τον Μιλουτίνοφ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-17.

Στη δεύτερη περίοδο είχαμε την ίδια ιστορία. Η αμερικάνικη πεντάδα του Παναθηναϊκού είχε περίσσευμα ενέργειας και διάθεσης και με άξονα τον... μυαλωμένο Τζέιμς κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο 14' (28-27). Παρά τους 6 συνεχόμενους πόντους του Αγραβάνη, οι "πράσινοι" έκλεψαν πολλές μπάλες, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και διατήρησαν μια μικρή διαφορά. Διαφορά που εν τέλει εξανεμίστηκε στο τέλος με τον Ολυμπιακό να στήνει κάποιες σωστές επιθέσεις και να φέρνει το ματς στο -2 (41-39).

1697600

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι στα πρώτα 3' σχεδόν, σκόραραν μόνο δυο βολές. Έτσι ο Ολυμπιακός με δυο "βόμβες" του Γκριν από τα 6,75 έφερε το ματς στην ισοπαλία στα μέσα της περιόδου (48-48). Οι "πράσινοι" όμως βρήκαν αντίδρασση στο πρόσωπο του Μπουρούση. Ο Καρδιτσιώτης σέντερ που κάνει μεγάλη σειρά Τελικών ηγήθηκε της ομάδας του σε δημιουργία, εκτέλεση αλλά και φθορά του Μιλουτίνοφ που έκανε το τέταρτο φάουλ του 13' πριν τη λήξη της αναμέτρησης και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (59-53).

Στο αποφασιστικό τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά με δυο τεράστια τρίποντα υπό πίεση από Πρίντεζη και Γκριν. Την ίδια ώρα όμως για την ομάδα του Πασκουάλ έδιναν λύσεις ο Γκάμπριελ και ο Παππάς, ξεσηκώνοντας και το ΟΑΚΑ με το γνωστό ταπεραμέντο του. Ο υπέροχος Έρικ Γκριν με 5/5 τρίποντα συνέχιζε όμως το κρεσέντο του και κρατούσε τον Ολυμπιακό στο ματς. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε το προβάδισμα, αλλά οι σκληροτράχηλοι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Πρίντεζη μείωσαν στο καλάθι, 55'' πριν τη λήξη (78-76). Κάπου εκεί όμως, όταν η μπάλα... έκαιγε η έλλειψη του Σπανούλη ήταν φανερή με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο ψύχραιμος και συγκεντρωμένος επιθετικά και να κάνει το 1-1, νικώντας με 84-80.

1697626

Που κρίθηκε το ματς

• Στο γεγονός πως οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν το παιχνίδι τους. Επιδόθηκαν σε up tempo παιχνίδι και πήγαν την αναμέτρηση σε υψηλό σκορ όπου έχουν το πλεονέκτημα.
  • Στον (σπάνια) μυαλωμένο Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός έκανε μόλις ένα λάθος και σούταρε με σύνεση πετυχαίνοντας 14 πόντους (4/7 σουτ) και κερδίζοντας 5 φάουλ.
  • Στον ηγετικό Μπουρούση (12π/6 ριμπ) που είχε πολύ πάθος και κέρδισε και 7 φάουλ από τους αντίπαλους ψηλούς. Από κοντά και ο Παππάς που υπέγραψε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 16 πόντους με στατιστική για όσκαρ.
  • Στην απουσία του Σπανούλη. Πολυεπίπεδη η προσφορά του (άστοχου) Πρίντεζη. Ηγετική η εμφάνιση του Έρικ Γκριν. Παίκτης κλειδί ο Αγραβάνης στο δεκάλεπτο που συμμετέχει. Όμως ακόμα ο Ολυμπιακός είναι ομάδα του Σπανούλη και αυτό φαίνεται εκκωφαντικά στα δύσκολα σημεία του ματς.
  • Δεν μπορούμε να παραβλέψουμε την κακή δημιουργία και οργάνωση, που δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλευτούν τα πολλά miss match που έδωσε αμυντικά ο Παναθηναϊκός. Αλλά και τις 16 περισσότερες βολές που εκτέλεσε ο "εξάστερος" παίρνοντας ανάσες στο σκοράρισμα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Επιμέλεια: Δημήτρης Γιαννούκος