04/06/2017 - 23:18

Ανθεκτικός...

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανθεκτικός απόψε σε πολλούς τομείς. Πάλεψε με την αστοχία του, τον εκνευρισμό του, μερικές... περίεργες διαιτητικές αποφάσεις και ένα -10 στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης. Το αποτέλεσμα... συνηθισμένο. Άλλη μια ανατροπή, νίκη με 64-62 και κόκκινο προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των φετινών Τελικών.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο ματς. Ο Σπανούλης ήταν ορεξάτος και έδειξε να πατάει καλά παρά την ταλαιπωρία του, ενώ ο Γκριν μπήκε με πολύ φόρα (από το έξοχο ματς της Πέμπτης) και αυτοπεποίθηση σε άμυνα και επίθεση.Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου επιδόθηκαν σε παιχνίδι με διεισδύσεις και "φόρτωμα" στο low post ψάχνοντας τα miss match. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ σκορ από την περιφέρεια (Παππάς, Φελντέιν, Καλάθης) με τον Καλάθη να είναι σε μεγάλη μέρα επιθετικά, βοηθώντας την ομάδα του να κλείσει την περίοδο στα ίσα (16-16).

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο μπήκε πολύ άσχημα όντας μπλοκαρισμένος επιθετικά και έφτασε να χάνει με 7 πόντους (25-18). Η επάνοδος των Μάντζαρη και Σπανούλη αλλά και η θετικότατη παρουσία των Γιανγκ-Μιλουτίνοφ όμως "σουλούπωσε" επιθετικά τους γηπεδούχους αφού βελτιώθηκαν οι αποστάσεις και η κυκλοφορία της μπάλας. Για τους "πράσινους" ο Καλάθης σίγασε, ο Μπουρούσης ήταν άφαντος αλλά οι λύσεις ήρθαν από Σίγκλετον και Τζέιμς με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με τους γηπεδούχους μπροστά με 36-33.

1698651

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν... αγκαζέ. Η μια απαντούσε στα προβλήματα που έβαζε η άλλη και το ματς εξελίσσονταν στον πόντο με εναλλαγές στο προβάδισμα. Το δεκάλεπτο αυτό ήταν κάκιστο, με τις δυο ομάδες εκνευριστικά άστοχες και την ψηλή πεντάδα του Ολυμπιακού να μην ανταποκρίνεται πειστικά. Χαρακτηριστικό το επί μέρους σκορ (10-7 υπέρ του Πναθηναϊκού), με τις δύο ομάδες να ξεκινούν από την ίδια αφετηρία την κρίσιμη τέταρτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός γρήγορα με μια τρίποντη βόμβα του Γκάμπριελ πήρε μια διαφορά 5 πόντων παγώνοντας το ΣΕΦ. Ξανά μπλοκαρισμένος ο Ολυμπιακός με το σχέδιο εξουδετέρωσης του Σπανούλη να δουλεύει στην εντέλεια για τον "εξάστερο". Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τζέιμς και κάποιες "περίεργες" αποφάσεις των διαιτητών, εκνεύρισαν τους "ερυθρόλευκους" με τον Παπανικολάου να χρεώνεται με τεχνική ποινή. Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στο +10 με τρίποντο-μαχαιριά του Ρίβερς, 5' πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Η απάντηση άμεση, με Μάντζαρη και Σπανούλη να πετυχαίνουν δυο σερί τρίποντα, να βάζουν φωτιά στο ΣΕΦ και την αναμέτρηση. Με απόλυτη συγκέρντρωση, πάθος και μεγάλα καλάθια ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στον πόντο 2' πριν τη λήξη. Δυο βολές του Μιλουτίνοφ έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (63-63), 31'' πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του... τρόμου ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές και τελικά ο Ολυμπιακός γύρισε ένα χαμένο ματς, νικώντας 64-62 και κάνοντας το 2-1 στη σειρά τελικών.

1698671

Που κρίθηκε το ματς

• Ο Ολυμπιακός με τους Σπανούλη και Πρίντεζη κακούς επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο (1/8 σουτ), κατάφερε να βρίσκεται μπροστά με +3.
  • Οι "ερυθρόλευκοι" αν και άστοχοι, κέρδισαν την μάχη των ριμπάουντ (42-34) αλλά ήταν και πολύ πιο δημιουργικοί (21 ασίστ έναντι 10) και βρήκαν διέξοδο στα κρίσιμα λεπτά της ανατροπής.
  • Στην εμμονή των παικτών του Πασκουάλ να παίζουν με αλλαγή στον Σπανούλη. Ο Γκιστ μάρκαρε των αρχηγό του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να πηγαίνει πάνω στον Μιλουτίνοφ ο Καλάθης ή ο Ρίβερς, με το miss match αυτό να είναι ένα από τα κομμάτια που άλλαξαν τη ροή του αγώνα.
  • Στην πνευματική σκληρότητα του Ολυμπιακού. Ομάδα σφυριλατημένη στα πολύ δύσκολα, δεν έχασε το θάρρος και τη συγκέντρωσή της με το σκορ στο -10 και με τεράστια σουτ ψυχολογίας, επανήλθε σε χρόνο dt σε φάση διεκδίκησης της νίκης.
  • Στη τραγική διαχείριση των τελευταίων δευτερολέπτων από τον Παναθηναϊκό, που δεν κατάφερε επί της ουσίας να βάλει ένα κρίσιμο σουτ-νίκης.
  • Στον άνθρωπο των τελικώς ως τώρα, Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος επωφελήθηκε από τον τραυματισμό του Μπουρούση στο ημίχρονο που άλλαξε τις ισορροπίες στις δυο ρακέτες. Έτσι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ, ήταν και πάλι ακρογωνιαίος λίθος μιας ακόμα νίκης με ανατροπή.

Επιμέλεια: Δημήτρης Γιαννούκος