08/06/2017 - 23:11

"Κόκκινα" ανδρείκελα σε... πράσινη ραψωδία

Ο Ολυμπιακός δεν κατέβηκε απόψε στο ΟΑΚΑ. Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, είδε όλους τους παίκτες του να αποδίδουν στο μέγιστο και να "δαγκώνουν" σε κάθε φάση, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 23 λάθη. Δίκαια λοιπόν ήρθε η ήττα με 71-58, με το σκορ να είναι μάλλον κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Κακό θέαμα και νευρικότητα και από τις δυο ομάδες που έπαιζαν... τσαπατσούλικο μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός με 0/5 τρίποντα, με αυτό να συνεχίζεται μέχρι την είσοδο των -θεωρητικά- ανέτοιμων Μπουρούση και Καλάθη στο παρκέ. Αμέσως το παιχνίδι των γηπεδούχων απέκτησε λογική και σημείο αναφοράς και αυτό φάνηκε με το σκορ να κλείνει με 18-11 στην πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε τις κακές εμφανίσεις του στη σειρά. Ο "αιώνιος" αντίπαλος δεν ήταν πολύ καλύτερος αλλά κατάφερε να βγάλει άμυνες να κλέψει μπάλες (6 κλεψίματα) και να διατηρήσει το προβάδισμα υπέρ του. Ανήμπορος να αντιδράσει ο Ολυμπιακός και πως να το κάνει με 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη να κάνει τα πάντα σε άμυνα επίθεση και οργάνωση κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με +11 (39-28).

1699907

Στην επανάληψη όσοι περίμεναν αντίδραση από τον Ολυμπιακό, διαψεύστηκαν. Ο "εξάστερος" έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, φτάνοντας τη διαφορά στο +15 (45-30) στα μέσα της περιόδου. Με τον Σπανούλη να επιδίδεται σε... trash talking (με Παππά και Γκιστ), Γουότερς και Μάντζαρη ανεπαρκείς και τον Πρίντεζη εγκλωβισμένο στην "πράσινη" άμυνα που έσπαγε κόκαλα, έμεινε ο Γκριν να παλεύει με... ανεμόμυλους. Οπότε λογικότατη η διαφορά 20 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (59-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άφησε το πόδι από το "γκάζι" και έχασε ελαφρώς την συγκέντρωσή του. Στο "ερυθρόλευκο" στρατόπεδο ο Σφαιρόπουλος αποφάσισε να αποσύρει οριστικά τους Σπανούλη και Πρίντεζη, αλλά ο... σεληνιασμένος Γκριν συνέχιζε μόνος του για δεύτερο ματς στο ΟΑΚΑ να κάνει φοβερά πράγματα μειώνοντας τη διαφορά στο -13, στο 36'. Μοιραία όμως και ο Αμερικανός κουράστηκε και τελικά η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι τέλους με τους γηπεδούχους να κατακτούν μια εύκολη και μεγάλη νίκη (71-58), πηγαίνοντας στο περιβόητο Game 5 που θα κρίνει τίτλο μετά από τρία χρόνια την ερχόμενη Κυριακή.

1699934

Που κρίθηκε το ματς

• Στο run 'n' gun παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ. Σαφώς ψηλότερος ρυθμός από τους γηπεδούχους που στόχευσαν στο καθαρό έλλειμμα ενέργειας που παρουσιάζει ο Ολυμπιακός σε όλη τη σειρά των παιχνιδιών. Χαρακτηριστικό και οι 9 περισσότεροι πόντοι στο ανοικτό γήπεδο για τους παίκτες του Πασκουάλ.
  • Στο υπέροχο παιχνίδι των περιφερειακών του Παναθηναϊκού με τους Καλάθη και Τζέιμς να έχουν συνολικά 27 πόντους (8/17 σουτ), 9 ασίστ και μόλις 2 λάθη οργανώνοντας με συναιση, σκοράροντας και παίζοντας εξαιρετική άμυνα ακόμα και στα miss match (βλέπε Καλάθη).
  • Στους εξαφανισμένους Σπανούλη και Πρίντεζη. Ήταν τόσο κακοί όσο έπαιξαν που σωστά ο Σφαιρόπουλος τους απέσυρε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να τους έχει σε όσο το δυνατός καλύτερη κατάσταση.
  • Στο... καντήλι του Ολυμπιακού που δείχνει να στερεύει από λάδι. Ο Ολυμπιακός σούταρε καλύτερα, πήρε περισσότερα ριμπάουντ και έχασε με κάτω τα χέρια. Στατιστικό κλειδί τα 23(!!!) λάθη του Ολυμπιακού που φανερώνουν "πειραγμένο" μυαλό, που πολύ πιθανό να προέρχεται και από τις λιγοστές πλέον ανάσες των "ερυθρόλευκων".

Επιμέλεια: Δημήτρης Γιαννούκος