11/06/2017 - 23:45

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός και η... δικτατορία των ηλιθίων

Με επτά λεπτά μπάσκετ αξιώσεων στο 5ο ματς των Τελικών πρωτάθλημα δεν μπορείς να πάρεις. Ο Ολυμπιακός άδειος από δυνάμεις και εμπνεύσεις παραδόθηκε άνευ όρων στον Παναθηναϊκό που έκανε το break και κατέκτησε το Πρωτάθλημα. Άλλη μια μελανή σελίδα έγραψαν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού αυτή τη φορά προκαλώντας με ρίψη αντικειμένων και κροτίδων την διακοπή του αγώνα.

Η εικόνα του 5ου Τελικού

Γκαζωμένος μπήκε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός παίρνοντας φόρα από το καυτό και εκκωφαντικό ΣΕΦ. Επιτέθηκε σωστά με καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές και έφτασε γρήγορα στο 11-3 στα πρώτα 5'. Από την άλλη, στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός με τη ρακέτα να θυμίζει... ναρκοπέδιο, είχε ήδη 1/6 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο ματς με τον Ρίβερς να βρίσκει ρυθμό στο σκοράρισμα και τον Μπουρούση να κερδίζει κάποιες μάχες στις δυο ρακέτες, με το τελικό 17-14 να είναι δίκαιο...

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πασκουάλ χτύπησαν περισσότερο με διεισδύσεις με τους Τζέιμς, Καλάθη και τον Γκιστ στο "5" και έφτασε να προηγείται με +14 (23-37) στο 16', αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Κάκιστος και μπλοκαρισμένος ο Ολυμπιακός, πήρε τραβηγμένες προσπάθειες και έσπασε τα καλάθια θυμίζοντας τον προ τριών ημερών κακό εαυτό του. Από την άλλη οι προαναφερθέντες με πρώτο και καλύτερο τον Καλάθη έκαναν μεγάλο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (27-36).

1701602

Στην επανάληψη, τα φίδια άρχιζαν να ζώνουν τους γηπεδούχους. Χωρίς σκορ για τα πρώτα 6' και τρία τρίποντα από Τζέιμς, Καλάθη και Γκάμπριελ έφεραν τη διαφορά στους 20 πόντους (47-27) πόντους κάνοντας το ΣΕΦ να "παγώσει". Ο Ολυμπιακός βρήκε κάποια καλάθια, αλλά η τραγωδία συνεχίστηκε με το τελευταίο δεκάλεπτο να ξεκινά με αρνητικό χάντικαπ 20 πόντων την προσπάθεια ανατροπής.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με τον Αγραβάνη να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα και το χαρακτηριστικό "...λες να γυρίσει;;" να αρχίσει να ψιθυρίζεται δειλά δειλά. Η κοντή πεντάδα του Σφαιρόπουλου έφερε αποτέλεσμα με τη διαφορά να μειώνεται ακόμα και στο -11 (59-48). Οι ελπίδες όμως ήταν...φρούδες. Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, βρήκε σκορ και διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Ωστόσο 2' πριν τη λήξη, ορισμένοι απίστευτα ηλίθιοι οπαδοί των "ερυθρολεύκων" άρχισαν να πετούν καπνογόνα, βεγγαλικά και κροτίδες. Μία έσκασε δίπλα στον πάγκο του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φύγουν τρέχοντας για τα αποδυτήρια.

Το ματς διακόπηκε για 23 λεπτά με την αστυνομία να διατάσσει εκκένωση του γηπέδου για να τελειώσει ομαλά ο αγώνας και να μη τιμωρηθεί σοβαρά η έδρα του Ολυμπιακού. Όταν τελικά άρχισε ο αγώνας, παίχτηκαν τα 119 δευτερόλεπτα της "αγγαρείας" με τον Παναθηναϊκό να κατακτά πέρα για πέρα δίκαια το 36ο πρωτάθλημα της Ιστορίας του με σκορ 66-51 και το πρώτο με break στο ΣΕΦ μετά το 1999.

1701776

Τα σημεία κλειδί της αναμέτρησης

• Τα στατιστικά είναι αδιάψευστος μάρτυρας της εικόνα του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός σούταρε άσχημα αλλά καλύτερα από τον Ολυμπιακό, ενώ παράλληλα είχαν 10 ασίστ περισσότερες και πήραν 10 παραπάνω πόντους από λάθη αντιπάλου.
  • Στο γρήγορο 3ο φάουλ του Μιλουτίνοφ, πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο. Ο Μπουρούσης έπαιζε χωρίς αντίπαλο και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει παιχνίδι από το low ποστ. Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός έκανε το break και πήρε ένα πρωτάθλημα κόντρα στα δεδομένα.
  • Στο άρτιο αμυντικό πλάνο του Πασκουάλ. Σπανούλης-Πρίντεζης, τα μεγαλύτερα όπλα του Ολυμπιακού σημείωσαν 7 πόντους με 4/25 σουτ. Θύμα της "πράσινης μέγγενης" έπεσε και ο Γκριν με μόλις 4 πόντους.
  • Τελικά το ΟΑΚΑ, δεν έλεγε ψέματα. Ο Ολυμπιακός ήταν μια ομάδα που ολοένα και "άδειαζε" και ο... φτιαγμένος Παναθηναϊκός μια ομάδα που μυρίστηκε αίμα και δεν χαρίστηκε στον αντίπαλο...

Επιμέλεια: Δημήτρης Γιαννούκος