16/06/2017 - 23:40

Πανάξια πρωταθλήτρια Ισπανίας η Βαλένθια!

Η Βαλένθια ολοκλήρωσε το... θαύμα της, καθώς νίκησε 87-76 τη Ρεάλ και κάνοντας το 3-1 στους τελικούς της ACB, πανηγύρισε το πρώτο της πρωτάθλημα και ταυτόχρονα έγραψε την πιο χρυσή σελίδα στην ιστορία της!

Οι καταπληκτικές «νυχτερίδες» έδωσαν άλλη μία μεγάλη μπασκετική παράσταση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς στον τέταρτο τελικό την κέρδισαν με 87-76.

Εξαιρετικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο για τη Βαλένθια, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με το +17 (48-31). Κατόπιν, μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι «νυχτερίδες» διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά στους 20 πόντους (67-47), έχοντας φτάσει ακόμη και στο +22 νωρίτερα. Εκεί, η Ρεάλ άρχισε να αντιδρά, με αποτέλεσμα να το κλείσει με ένα σερί 9-0 (67-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η «βασίλισσα» έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (75-69), αλλά η αστοχία της από την περιφέρεια, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διατηρήσουν την απόστασή τους και να φτάνουν στην ιστορική νίκη με το τελικό 87-76.

Πρώτος σκόρερ για τη νέα πρωταθλήτρια της Ισπανίας ήταν ο Σάστρε με 19 πόντους, με τον Τόμας να είχε 12, τον Ντιό 11 και Σάτο να προσθέτει άλλους 10. Από την ομάδα του Πάμπλο Λάσο θετικό πρόσημο πήρε ο Γιουλ με 23 πόντους, με τον Κάρολ να είχε 11 και τον Αγιόν 10.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 48-31, 67-56, 87-76