27/07/2017 - 21:22

Πήρε αυτό που ήθελε και τώρα... Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ολιμπίκ Ντόνετσκ, όμως οι αλλαγές του Στανόγεβιτς τον ανέβασαν αγωνιστικά και κατάφερε με μαγική ενέργεια του Ενρίκε να ισοφαρίσει σε 1-1, πηγαίνοντας με σαφές πλέον προβάδισμα στην Τούμπα για να επισφραγίσει την διαφαινόμενη πρόκριση.

Το ματς

Τσαπατσούλικο ποδόσφαιρο από τις δυο ομάδας στο ιστορικό αλλά "κρύο" Βαλερί Λομπανόφσκι του Κιέβου. Το παιχνίδι άρχισε να... ζωντανεύει μετά το πρώτο τέταρτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρώτη καλή ευκαιρία. Στο 17' μετά από εκτέλεση κόρνερ, οι αμυντική της Ολιμπίκ δεν κατάφεραν να βγάλουν την μπάλα από την περιοχή, με αυτή να καταλήγει στον Κρέσπο που σούταρε δυνατά αλλά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μακαράτζε.

Η Ολιμπίκ Ντόνετσκ άρχισε να γίνεται απειλητική από τα άκρα με τον κεφάτο Μόχα, με την άμυνα του "Δικεφάλου του Βορά" να βρίσκει ωστόσο τις λύσεις. Οι Ουκρανοί αν και σχετικά ακίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο, ήταν καλά διαβασμένοι και κατάφεραν να κόψουν την τροφοδότηση της ποιοτικής επιθετικής τριάδας του ΠΑΟΚ (Πρίγιοβιτς, Μακ, Κάμπος). Από μεριάς ΠΑΟΚ, ο Ρέι δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, ενώ μεσοεπιθετικά με... μιάμιση ευκαιρία δεν δικαιούται κάτι καλύτερο από το 0-0 του ημιχρόνου.

1724929

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε με περισσότερο... γκάζι. Μόλις στο 46' ο Μακ από δεξιά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτυ, με τον Μακαράτζε εξουδετερωμένος, αλλά ο Πρίγιοβιτς δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα προς την ανυπεράσπιστη εστία των Ουκρανών. Το σοκ όμως για τους Θεσσαλονικείς ήρθε μόλις λίγα λεπτά αργότερα. Στο 49' μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπογκντάνοβ από τα δεξιά (σαν κοντινό κόρνερ), ο Μπιλένκι πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι προλαβαίνοντας τον Μάτος και έκανε το 1-0 για την Ολιμπίκ Ντόνετσκ.

Ο Στανόγεβιτς απάντησε αμέσως με δυο αλλαγές (Ενρίκε και Μπίσεσβαρ αντί Κάμπος και Σακόβ) θέλοντας να κάνει τον ΠΑΟΚ πιο δημιουργικό και επικίνδυνο από άκρα αλλά και άξονα. Το ματς άνοιξε πολύ με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν μέτρα στο γήπεδο και να αφήνουν κενά πίσω στην άμυνα. Όμως ούτε ο Μόχα (55') ούτε ο Λούκιαντσουκ (57') δεν το εκμεταλλεύτηκαν.

Αντί αυτού ήρθε η"χρυσή" αλλαγή του Στανόγεβιτς, ο Ενρίκε για να φέρει το ματς στα ίσα. Με...χορευτική ενέργεια από τα δεξιά, σμπαράλιασε την άμυνα της Ολυμπίκ και στο 59' έκανε το 1-1 με πλασέ από πλάγια θέση. Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στον ΠΑΟΚ. Μέχρι το 80' είχε πίεσε αρκετά για ένα δεύτερο γκολ και είχε (ξανά) τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε... ροντέο με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τις δυο ομάδες να "φλερτάρουν με τη νίκη. Κανείς όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε μια ισοπαλία με γκολ, που τον βάζει σε θέση οδηγού για τη ρεβάνς της Τούμπας και την πρόκριση στα paly offs του Champions League.

Οι συνθέσεις

ΟΛΙΜΠΙΚ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Μακαράτζε - Λούκιαντσουκ, Κραβτσένκο, Σαμπάνοβ, Νεμτσαΐνοβ - Μπογκντάνοβ, Τσίμπαλιουκ - Σεστακόβ, Κομούτοβ (Μιχάλεβ 69'), Μόχα (Μιγκούνοβ 64') - Μπιλένκι (Σόντεϊ 78')

ΠΑΟΚ: Ρέι - Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς - Σακόβ (Μπίσεσβαρ 55'), Κάνιας, Τσίμιροτ - Μακ (Πέλκας 81'), Πρίγιοβιτς, Κάμπος (Ενρίκε 55')

Επιμέλεια: Δημήτρης Γιαννούκος