25/09/2017 - 15:25

Μαθαίνει αντιπάλους ο ΠΑΟΚ

Στην... αναμονή για να μάθει τους δυο τελευταίους αντιπάλους που θα έχει στον όμιλο του Basketball Champions League είναι ο ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η «ασπρόμαυρη» ΚΑΕ:

Την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκαν οι πρώτοι αγώνες του δεύτερου προκριματικού γύρου του Basketball Champions League.

Στα ζευγάρια που ενδιαφέρουν τον ΠΑΟΚ, ο οποίος περιμένει να μάθει τις δύο τελευταίες ομάδες του δεύτερου ομίλου της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League, οι Avtodor Saratov και MHP Riesen Ludwigsburg πέτυχαν εντός έδρας νίκες κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Η Avtodor Saratov νίκησε με 88-70 την Mornar Bar στη Ρωσία, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Coty Clarke με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους Μαυροβούνιους ξεχώρισε ο Nemanja Vranjes με 24 πόντους.

Η MHP Riesen Ludwigsburg, από την άλλη, νίκησε την UBT Cluj Napoca, αλλά το τελικό 78-72 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει του επαναληπτικού της Τρίτης (26/9). Ο Dwayne Evans πέτυχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ για τους Γερμανούς, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Lasan Kromah με 20 πόντους.

Οι επαναληπτικοί είναι προγραμματισμένοι για την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου, όπου στις 19:00 η UBT Cluj Napoca θα υποδεχτεί την MHP Riesen και στις 21:00 η Mornar Bar την Avtodor Saratov. Θυμίζουμε ότι ο νικητής του πρώτου ζευγαριού (UBT Cluj Napoca-MHP Riesen) θα αντιμετωπίσει στον τρίτο και τελευταίο προκριματικό γύρο την Basic-Fit Brussels. Η ομάδα που θα επικρατήσει και θα πάρει το εισιτήριο για τον δεύτερο όμιλο θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ στην έδρα της για την 1η αγωνιστική της διοργάνωσης στις 10 Οκτωβρίου.

Ο νικητής του ζευγαριού Mornar Bar-Avtodor Saratov θα κοντραριστεί με την SikeliArchivi Capo d’ Orlando και η ομάδα που θα επικρατήσει θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ στην έδρα της στις 24 Οκτωβρίου για την 3η αγωνιστική.

Οι πρώτοι αγώνες του τρίτου προκριματικού γύρου είναι προγραμματισμένοι για τις 29 Σεπτεμβρίου και οι επαναληπτικοί για τις 2 Οκτωβρίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του δεύτερου προκριματικού γύρου:

Avtodor Saratov-Mornar Bar: 88-70

MHP Riesen-UBT Cluj Napoca: 78-72

Kalev Cramo-Alba Fehervar: 78-71

Benfica-Lukoil Academic: 82-91

Telenet Antwerp-Nizhny Novgorod: 90-87

Donar Groningen-Bakken Bears: 78-80

Tsmoki Minsk-Budivelnyk: 69-64

Joventut-Kataja: 75-79

Το πρόγραμμα των δεύτερων αγώνων του δεύτερου προκριματικού γύρου:

Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου

Kataja-Joventut (18:30)

Lukoil Academic-Benfica (18:30)

Budivelnyk-Tsmoki Minsk (19:00)

Nizhny Novgorod-Telenet Antwerp (19:00)

UBT Cluj Napoca-MHP Riesen (19:00)

Alba Fehervar-Kalev Cramo (19:30)

Bakken Bears-Donar Groningen (19:30)

Mornar Bar-Avtodor Saratov (21:00)