01/10/2017 - 20:03

Νικηφόρα πρεμιέρα για Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Κρεμόνα με 76-60 και ξεκίνησε με νίκη το ιταλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι άργησε να βρει τα πατήματά της στο ξεκίνημα του αγώνα (16-11), με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (18-14).

Από το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου κι έπειτα, οι Μιλανέζοι βρήκαν ρυθμό και με οδηγούς τους Γκάουτλοκ και Γκουντάιτις, πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας για παρακαταθήκη το ισχνό +3 (36-33).

Όλα, από εκείνο το σημείο και μετά, έγιναν πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν σε μια άνετη νίκη, ξεκινώντας με νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Αρωγοί στην προσπάθεια της Αρμάνι να φτάσει στο πρώτο της ροζ φύλλο, στάθηκαν οι Γκουντάιτις και Γκάουντλοκ, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Μάλιστα ο πρώτος μάζεψε και 17 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Μπερτάνς, που σημείωσε επιπλέον 15. Από την άλλη πλευρά ο Σιμς σταμάτησε στους 18.