12/10/2017 - 23:41

Από τιμωρημένος, τιμωρός

Ο Παπανικολάου επέστρεψε από την τιμωρία του με σεμιναριακή εμφάνιση, Αγραβάνης, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ ακολούθησαν και ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπασκόνια και κατέκτησε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της σεζόν

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες... σκουριασμένες. Κακό μπάσκετ, αρκετά άστοχα σουτ και πολλά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο (13!!). Ωστόσο ο Ολυμπιακός έπαιξε με ξεκάθαρη στόχευση να επιτεθεί από το ζωγραφιστό, με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να παίρνουν τις περισσότερες επιθέσεις και τον Αγραβάνη κρυφό χαρτί προς το τέλος με 6 γρήγορους πόντους. Από την άλλη τους φιλοξενούμενους κράτησαν στο σκορ οι Γκρέιτζερ και Σεγκέλια με την αδιαμφισβήτητη ποιότητά τους, με την περίοδο να λήγει 16-12.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ανέλαβαν οι νεοφερμένοι. Στρέλνιεκς και Τόμπσον έδωσαν σκορ στον Ολυμπιακό, που έλεγξε την άμυνα και τα ριμπάουντ και έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +13. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου όμως υπήρξε αγωνιστική χαλάρωση. Έτσι Γκρέιτζερ και Σεγκέλια εκ νέου δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να μειώσει η Μπασκόνια τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια στο -8 (41-33).

1769072

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πρίντεζης μπήκε φορτσάτος στο παρκέ πετυχαίνοντας τρία σερί καλάθια.Η ομάδα του Πριχιόνι, απάντησε άμεσα με τον Ντιόπ που έδωσε πολλές λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, αλλά χρεώθηκε γρήγορα με 4 φάουλ και αποσύρθηκε. Την σκυτάλη πήραν οι Βόιτμαν και Γκρέιτζερ που κράτησαν την Μπασκόνια στο ματς, όμως ο Ολυμπιακός πήρε βοήθεια από όλους τους παίκτες, βρήκε απαντήσεις και πήγε στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (60-49).

Στην τελευταία περίοδο οι Βάσκοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια τους να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά Αγραβάνης και κυρίως Παπανικολάου με δυο σερί τρίποντα έδωσαν τη μεγαλύτερη διαφορά στους "ερυθρόλευκους" με +14 (68-54). Κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει. Γκρέιτζερ και Σεγκέλια κουράστηκαν και η απειλή δεν υπήρχε στο παρκέ. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου με σωστή διαχείριση δεν αγχώθηκαν και τελικά πήραν τη πρώτη νίκη της σεζόν στην Euroleague με 75-64.

Τι είδαμε στο ματς

• Τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό και να μη παρασύρεται στο γρήγορο Ισπανικό μπάσκετ. Μάλιστα μετά το πρώτο δεκάλεπτο περιόρισε τα λάθη στο ελάχιστο και ποτέ δεν έδωσε... δικαιώματα στους αντιπάλους του.
  • Την κλασικά καλή άμυνα του Ολυμπιακού που θα αποτελέσει και φέτος "άρμα μάχης" για τον Ολυμπιακό στη διοργάνωση. Μοναδικό μελανό σημείο όπως φάνηκε και από το ματς με τον Παναθηναϊκό η άμυνα στην περιφέρεια.
  • Στον πλουραλισμό των γηπεδούχων. Ο Σφαιρόπουλος πήρε πράγματα και από τους 11 παίκτες που πάτησαν παρκέ, σε διάφορα σημεία του αγώνα. Μια άμυνα, μερικά ριμπάουντ 2-3 δυνατά φάουλ. Μικρά πράγματα που αν τα αθροίσεις κάνουν τη διαφορά.
  • Στο μοίρασμα του χρόνου συμμετοχής. Εκτός από τους Μάντζαρη, Πρίντεζη και Στρέλνιεκς που τράβηξαν κουπί λόγω απουσιών, κανείς παίκτης δεν αγωνίστηκε πάνω από 20 λεπτά. Γεγονός που φάνηκε και από την κατανομή πόντων αφού οι πενταδάτοι και οι βασικοί πέτυχαν σχεδόν τους ίδιους (37-38).
  • Το πάρτυ στα ριμπάουντ με τον Ολυμπιακό να έχει 16 επιθετικά και 18 πόντους από δεύτερες κατοχές έναντι δυο της Μπασκόνια.
  • Μοναδικό ανησυχητικό σημείο τα τρίποντα. Ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ όπως μας προϊδέασε στα φιλικά. Όμως σήμερα ήταν αλόγιστα σουτ (26!!) με τραγικό ποσοστό ευστοχίας που δεν ξεπέρασε το 23%.

1769051

ΥΓ. Αν είναι να επιστρέφουν έτσι οι παίκτες μετά από τιμωρία καλά θα κάνει ο Σφαιρόπουλος να το... καθιερώσει. Ο Έλληνας φοργουορντ έκανε τα πάντα. Σε 19' σκόραρε 11 πόντους (5/8 τριπ) ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ και έβγαλε απίστευτη ενέργεια στο παρκέ. Αυτό σε συνδυασμό με την τρέλα και τη δύναμη του Αγραβάνη και την ποιότητα του Πρίντεζη που μοιράστηκε τον χρόνο και ήταν ξεκούραστος, έκανε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό.

Επιμέλεια: Δημήτρης Γιαννούκος