01/02/2018 - 22:57

Θρύλε της Ευρώπης

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό ήταν το προμήνυμα για τι θα ακολουθούσε το βράδυ της Πέμπτης (01/02) στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλού «έσπασε» το αρνητικό σερί των τελευταίων αγώνων, κατασπάραξε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενερμπαχτσέ (95-70) έχοντας μάλιστα τρομερό ποσοστό στα τρίποντα (76% 13/17).

Από τις πρώτες μέρες όπου φτιαχνόταν το υλικό του Ολυμπιακού, όλα τα ρεπορτάζ μιλούσαν για μια ομάδα, η οποία τρομερή έξω από την γραμμή των 6,75μ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήξεραν πριν την έναρξη της αναμέτρησης πως ο αγώνας με την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν αυτό που λέμε «do or die».

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, οι Πειραιώτες μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια φροντίζοντας να δείξουν μια από τις εφετινές τους αρετές, που δεν είναι άλλη από τα πολύ καλά ποσοστά έξω από την γραμμή του τριπόντου.

Τα κερδισμένα φάουλ και οι πολύ καλές τοποθετήσεις του Παπανικολάου σε συνδυασμό με τα εύστοχα τρίποντα των Πρίντεζη και Σπανούλη, ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+13 26-13 στο 7').

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, δεν ήταν καλός μόνος στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα. Οι εξαιρετικές τοποθετήσεις των παικτών του Ολυμπιακού απέναντι σε εκείνους της Φενερμπαχτσέ άφηναν τους Τούρκους χωρίς σκορ, με τους «ερυθρόλευκους» από την άλλη πλευρά να χτυπουν αλύππητα την άμυνα τους, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +19 (34-15), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 34-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς θέλησε να δώσει βαρύτητα στην ασφηκτική πίεση, γεγονός που απέφερε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη των Πειραιωτών, με αποτέλεσμα να έρθουν και τα λάθη. Αυτά, έδωσαν τη δυνατότητα στους πρωταθλητές Ευρώπης να ροκανίσουν τη διαφορά, ρίχνοντας την σε μόνοψήφια επίπεδα (38-29). Οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν και πάλι στο +13 (44-31) τον Ολυμπιακό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 45-36 (+9 για τον Ολυμπιακό).

Στο δεύτερο μέρος ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προτίμησε να ξεκινήσει με την ομάδα, με την αρχική του πεντάδα (Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης Σπανούλης και Μάντζαρης) και καταφέρνοντας να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και σε συνδυασμό ότι και ο Στρέλνιεκς μπήκε στην εξίσωση, έστειλαν τη διαφορά και πάλι στο +19 (69-50), με το τριαντάλεπτο να κλείνει στο 71-54 (+17).

Στην τελευταία περίοδο, όλα ήταν πολύ εύκολα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος όντας σοβαρός έφτασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, κατάφερε να σπάσει την γκίνια του τελευταίου καιρού και να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη επί της Φενερμπαχτσέ (95-70).