07/07/2018 - 03:15

Κλειστό ματς, ισοπαλία στο ημίχρονο!

Γράφει ο :

Ο Τάσος Ζαφειράκης αναλύει στο Sportotal.gr την αναμέτρηση Σουηδία- Αγγλία και προτείνει ισοπαλία στο ημίχρονο!

ΣΟΥΗΔΙΑ- ΑΓΓΛΙΑ: (17:00)

Η Σουηδική ομάδα είναι μια από αυτές που δείχνουν σταθερό χαρακτήρα στη διοργάνωση, με συμπαγή αμυντική γραμμή και πολύ καλά διαβασμένη στο τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Ελβετία, όπου και επικράτησε με 1-0!

Η τακτική που ακολούθησε ήταν να παραχωρήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στην αντίπαλη ομάδα, ωστόσο ήταν αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις ,όπου στο 66΄ευτύχησε να σκοράρει σε σουτ του Φόρσμπεργκ, αφού η μπάλα κόντραρε και να αλλάξει πορεία για να καταλήξει στα δίχτυα.

Έτσι επιστρέφει στα ημιτελικά της διοργάνωσης μετά από το 1994!

Απέναντι όμως στην Αγγλική ομάδα αναμένονται δυσκολίες, καθώς η τελευταία εκπλήσσει θετικά με την σταθερή της πορεία και τον αθόρυβο τρόπο τον οποίο προχωρά στη διοργάνωση.

Το ματς, λοιπόν αναμένεται να είναι κλειστό και το ημίχρονο να κλείσει χωρίς νικητή, ενώ στην επανάληψη εάν μια ομάδα θα φτάσει στη νίκη, αυτή θα είναι η τυπικά φιλοξενούμενη.

ΡΩΣΙΑ- ΚΡΟΑΤΙΑ: (21:00)

Με σούπερ αμυντική τακτική οι Ρώσοι κατάφεραν να πάνε την έμπειρη Ισπανία σε παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι, όπου με δυο αποκρούσεις του Ακινφέεφ να προκριθεί εκείνη στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορίας της.

Η μίνι έκπληκτη λοιπόν πραγματοποιήθηκε και τρώγοντας, όπως λένε έρχεται η όρεξη!

Συνεπώς, με την ίδια σφικτή τακτική ίσως καταφέρει και απέναντι στους Κροάτες να πανηγυρίσει άλλη μια την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης , πάντα με την βοήθεια και των πολυάριθμων οπαδών της.

Οι κροάτες κατώτεροι του αναμενομένου έφτασαν στα πέναλτι να κάμψουν την αντίσταση της Δανίας, χάρη σε τρεις αποκρούσεις του Σούμπασιτς!

Υπάρχει όμως μεγάλη αισιοδοξία ότι μπορούν να προχωρήσουν στη διοργάνωση και για να συμβεί αυτό θα πρέπει να βελτιώσουν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους.

Πάντως στοιχηματικά το ματς θα έχει γκολ και από τις δυο πλευρές και θα προτείνουμε το Goal- Goal!