Ο Δημήτρης Ζαχάρης αναλύει τον αποψινό ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ ανάμεσα στην Θέλτα και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Βίγκο και προτείνει στο Sportotal.gr …

Θέλτα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22.05)

Σπουδαία αναμέτρηση το βράδυ της Πέμπτης στο Βίγκο.

Η εντυπωσιακή στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ Θέλτα φιλοξενεί το φαβορί της διοργάνωσης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το εμπόδιο της Γκενκ ξεπέρασε η ισπανική ομάδα στα προημιτελικά, με μία εντός έδρας νίκη (3-2) και μία εκτός έδρας ισοπαλία.

Στην συνέχεια έριξε αποκλειστικά το βάρος στο ζευγάρι των ημιτελικών, ξεκουράζοντας βασικούς ποδοσφαιριστές στα τρία τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος, στα οποία γνώρισε ισάριθμες ήττες.

Πάντως παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία ματς της για το Γιουρόπα Λιγκ (4-1-0, η μία νίκη στην παράταση), όμως παράλληλα έχει δεχθεί γκολ στα 5/6 εντός έδρας παιχνίδια της για τη φετινή διοργάνωση.

Εκτός για τους γηπεδούχους λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Ρόσι.

Από την άλλη, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο δεν έχει γνωρίσει την ήττα σε κανένα από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της για τη διοργάνωση (6-2-0).

Βέβαια η νίκη-πρόκριση στη ρεβάνς των προημιτελικών κόντρα στην Άντερλεχτ (2-1) ήρθε στην παράταση.

Οι Άγγλοι παραμένουν αήττητοι στα 25 τελευταία ματς πρωταθλήματος (13-12-0), παραμένει όμως εκτός της πρώτης τετράδας (στο -1 από την 4η Μάντσεστερ Σίτι).

Την ίδια στιγμή μετρά μόλις 2 νίκες στους 22 εκτός έδρας αγώνες της με ισπανικούς συλλόγους (2-10-10).

Απόντες για τους φιλοξενούμενους οι Ιμπραΐμοβιτς, Ρόχο και Σο.

Θεωρούμε το αποψινό ματς ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα.

Επειδή και οι δύο ομάδες σκοράρουν, καλή δείχνει η επιλογή του Goal / Goal (2.04 championsbet).

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « "Φωτιά" στο Μονακό Γιούβε και Τορίνο στα 2-3! »