17/05/2017 - 16:59

Τελικός στη Ρώμη με φόντο τα 2-3 τέρματα!

Γράφει ο :

Ο Τάσος Ζαφειράκης αναλύει στο Sportotal.gr  την αναμέτρηση Γιουβέντους- Λάτσιο  και προτείνει  2-3 τέρματα στο παιχνίδι!

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ- ΛΑΤΣΙΟ :  (22:00)

Τελικός κυπέλλου Ιταλίας ανάμεσα στις δυο ομάδες, με την τυπικά γηπεδούχο Γιουβέντους να είναι πολυνίκης του θεσμού, έχοντας κατακτήσει 11 φορές το τρόπαιο, με την τελευταία μάλιστα να είναι την περσινή περίοδο.

Στην ημιτελική φάση κόντρα στη Νάπολι επικράτησε στην έδρα της με 3-1, όμως στον επαναληπτικό  ηττήθηκε με 3-2, αλλά προκρίθηκε με τα δυο εκτός έδρας τέρματα που σημείωσε.

Θέλει να κάνει το νταμπλ όπως και πέρσι, είναι ανώτερη και σε αρκετά καλή αγωνιστική κατάσταση, προέρχεται όμως από μια σειρά πολύ δύσκολων αγώνων και ίσως να εμφανιστεί λίγο κουρασμένη.

Η Λάτσιο από την άλλη, έχει 6 κατακτήσεις  κυπέλλων με το πιο πρόσφατο να είναι το 2013και στόχος της είναι φυσικά να εκμεταλλευτεί την όποια κούραση της μεγάλης κυρίας και να αρπάξει αυτό τον τίτλο που τον έχει μεγαλύτερη ανάγκη από την αντίπαλο της!

Και για να γίνει αυτό θα πρέπει να εμφανιστεί με μεγάλη αυτοσυγκέντρωση στην αμυντική της λειτουργία και αν χρειαστεί να οδηγήσει το ματς ακόμα και στην παράταση, που ίσως λόγω φρεσκάδας να την ευνοεί και περισσότερο!

Συνεπώς, είτε νικήσει η γηπεδούχος ,είτε το ματς οδηγηθεί στην παράταση, αναμένουμε να σημειωθούν από δυο έως τρία τέρματα συνολικά στο παιχνίδι!

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ-ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: (20:45)

Από εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Φενέρ, ήττα η οποία απομάκρυνε πλέον οριστικά τις όποιες αμυδρές ελπίδες υπήρχαν για την κατάληψη της 2ης θέσης στο πρωτάθλημα.

Επομένως,  έχει ακόμα μεγαλύτερο  λόγο να διεκδικήσει την πρόκριση της στο τελικό του κυπέλλου Τουρκίας μετά μάλιστα και την εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 που απέσπασε στο πρώτο παιχνίδι!

Έχει όμως να αντιμετωπίσει μια απ τις ισχυρότερες ομάδες του πρωταθλήματος, καθώς η Μπασακσεχίρ βρίσκεται στην πρώτη θέση, με ένα βαθμό παραπάνω από την  Μπεσίκτας,  έχοντας όμως η τελευταία έναν  αγώνα λιγότερο. Είναι επίσης πολύ σημαντικό το γεγονός ότι  η φιλοξενούμενη έχει πολύ καλές επιδόσεις στα εκτός έδρας παιχνίδια της, με μόνο τρείς ήττες συνολικά στο πρωταθλήματα, μια εκ των οποίων  προήλθε από την σημερινή της αντίπαλο.

Συνεπώς, αναμένουμε ισοπαλία ή δύσκολη επικράτηση της γηπεδούχου και για το λόγο αυτό θα προτείνουμε Ημίχρονο/ Τελικό διπλή ευκαιρία!