22/07/2017 - 14:04

Ελβετικό ντέρμπι στην πρεμιέρα

Γράφει ο :

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!

Λιγοστά πρωταθλήματα σε εξέλιξη. Εναρξη σε Ελβετία και Αυστρία. Πολλά και ενδιαφέροντα φιλικά ματς. Περιμένουμε και τις μεσοβδόμαδες αναμετρήσεις των Ελληνικών ομάδων στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Εχουμε επιλέξει κάποια ματς για ανάλυση, αν και είναι νωρίς, σε αρκετά πρωταθλήματα για συμπεράσματα.

Αρχή με Ρωσική Πρέμιερ. Δεύτερη αγωνιστική. Ζενίτ εναντίον Ρούμπιν. Με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Ζενίτ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της νεοφώτιστης Κάμπαροφσκ, ξεκινώντας θετικά το νέο πρωτάθλημα. Αρνητικό ντεμπούτο για την Ρούμπιν, η οποία ηττήθηκε 2-1 από την Κράσνονταρ εντός. Την Πέμπτη ξεκινάνε οι Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις στο Γιουρόπα Λιγκ για την Ζενίτ απέναντι στην Γιέουντα από το Ισραήλ. Η Ρούμπιν ξεκίνησε με όνειρα και αναμένεται αντίδραση για την ήττα στην πρεμιέρα. Και οι δυο ομάδες είναι ουσιαστικά ανέτοιμες. Η Ζενίτ είναι το φαβορί, ωστόσο αναζητώντας μια καλή απόδοση,θα οδηγηθούμε στην ισοπαλία ημίχρονο με "άσο" τελικό.

Γιουνγκ Μπόις - Βασιλεία η δεύτερη επιλογή. Με ντέρμπι ανοίγει η αυλαία της Ελβετικής Σούπερ Λίγκας. Η πρωταθλήτρια Βασιλεία, η οποία έχει κερδίσει την είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αντιμετωπίζει τη δευτεραθλήτρια Γιουνγκ, για την οποία έρχονται διπλές αναμετρήσεις με την Ντινάμο Κιέβου για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Τρεις ήττες και δυο νίκες στα φιλικά προετοιμασίας η Γιουνγκ, με το τελευταίο να είναι η νίκη με 5-1 κόντρα στην Μπενφίκα. Αήττητη η Βασιλεία σε πέντε φιλικά, με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Αμφίρροπο ματς με την ισοπαλία να είναι ίσως η καλύτερη επιλογή. Ενα θετικό ξεκίνημα και για τους δυο αντιπάλους.

Τώρα τελευταία κάτι με "τραβάει" στα διεθνή φιλικά. Ψάχνω ισοπαλίες. Ανακάλυψα δυο στο σημερινό κουπόνι. Αμιάν - Στόουκ η πρώτη και ολοκληρώνω με Σετούμπαλ - Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Μήπως και κάτσει η καλή …