02/08/2017 - 12:44

Φουλ του άσου με Ολυμπιακό

Γράφει ο :

Καλημέρα σε όλους!

Ημέρα ρεβάνς η σημερινή για τις Ελληνικές ομάδες στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Δύσκολη αποστολή έχει η ΑΕΚ, η οποία ψάχνει ένα θαύμα στον αγώνα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, στη ρεβάνς της ήττας με 2-0 στην Αθήνα, για να πάρει αυτή την πρόκριση για τα πλέι οφς του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ολυμπιακός σαφώς έχει πιο εύκολο έργο, καθώς το 3-1 του πρώτου αγώνα κόντρα στην Παρτιζάν στο Βελιγράδι, του δίνει ισχυρό πλεονέκτημα για να βρεθεί στην επόμενη φάση. Το κουπόνι εμπεριέχει πολλά ματς, που θα μας απασχολήσουν, από την ίδια διοργάνωση.

Θα ξεκινήσουμε με την αναμέτρηση του Ολυμπιακού. Οπως φάνηκε και στο πρώτο ματς υπάρχει διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες. Πρώτο επίσημο ματς μπροστά στους θεατές του, με το Καραϊσκάκη να αναμένεται κατάμεστο. Με δυο αλλαγές σε σχέση με τον πρώτο αγώνα θα παρατάξει τους ερυθρόλευκους ο Μπεσνίκ Χάσι.  Φορτούνης και Βούκοβιτς θα πάρουν πιθανότατα φανέλα βασικού. Από την άλλη, οι Σέρβοι δεν έχουν τίποτα να χάσουν και θα κυνηγήσουν ένα γρήγορο γκολ. Ετσι, θα αφήσουν κενούς χώρους, που θα πρέπει να εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός. Το θαύμα για την Παρτιζάν δύσκολα θα πραγματοποιηθεί και ο «άσος» από ημίχρονο φαντάζει δυνατός.

Στο άλλο ματς που θα μας απασχολήσει η Γιουνγκ Μπόις υποδέχεται στην Βέρνη την Ντινάμο Κιέβου. Στην Ουκρανία η Ντινάμο ήταν καλύτερη και δίκαια νίκησε. Ωστόσο η Γιουνγκ θα μπορούσε να είχε φύγει με ένα καλύτερο αποτέλεσμα, αφού μείωσε σε 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά δέχτηκε τέρμα δυο λεπτά αργότερα για το τελικό 3-1. Εχει ξεκινήσει ιδανικά στο Ελβετικό πρωτάθλημα με δυο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. 3Χ3 έχει και η Ντινάμο στο Ουκρανικό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Ελβετοί θα κυνηγήσουν τις όποιες πιθανότητες έχουν για την πρόκριση. Θα τους εμπιστευτούμε στον «άσο».

Αλλος ένας «άσος» θα βρίσκεται στις επιλογές μας. Αυτός της Ριέκα από την Κροατία η οποία υποδέχεται την Σάλτσμπουργκ στη ρεβάνς του 1-1 στην Αυστρία.