12/08/2017 - 14:54

Προτίμηση στις …μικρές Αγγλίδες!

Γράφει ο :

Ο Τάσος Ζαφειράκης αναλύει στο Sportotal.gr  την αναμέτρηση Μπλάκπουλ-Μ.Κ.Ντονς  και προτείνει νίκη για την γηπεδούχο!

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ- Μ.Κ.ΝΤΟΝΣ:  (17:00)

Δυο ματς σε πρωτάθλημα και Λιγκ Καπ έχει δώσει μέχρι τώρα η Μπλάκπουλ και γνώρισε  αντίστοιχες ήττες, παρότι στο ματς  του Λιγκ Καπ είχε πάρα πολλές ευκαιρίες, με 18 τελικές  στην έδρα της Γουίγκαν και κατάφερε στο τέλος να γνωρίσει την ήττα με 1-2 και να αποκλειστεί!

Βέβαια, είχε κατέβει με πάρα πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και αυτός ήταν και  ο λόγος που στο τέλος του παιχνιδιού ο τεχνικός της ομάδας Μπόγιερ ανέλαβε την ευθύνη για τον αποκλεισμό.

Σήμερα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδέχεται την Μ.Κ.Ντονς και πρώτος της στόχος είναι η επιστροφή στις νίκες και το πρώτο «τρίποντο» μπροστά στους οπαδούς της.

Η φιλοξενούμενη από την άλλη, γνώρισε και αυτή την ήττα την 1η αγωνιστική για το πρωτάθλημα, πήρε όμως την πρόκριση στο Λιγκ Καπ κόντρα στην Φόρεστ Γκριν με σκορ 1-0 στην παράταση.

Λόγω, λοιπόν των αλλεπάλληλων αποτυχιών της η γηπεδούχος σήμερα αναμένεται να κατέβει  υποψιασμένη και πολύ προσεκτική στον αγωνιστικό χώρο και η νίκη συγκεντρώνει  τις περισσότερες πιθανότητες να εμφανιστεί .

ΠΟΡΤ ΒΕΪΛ- ΓΟΥΙΚΟΜ : (17:00)

Άντεξε για περίπου ένα ημίχρονο στο παιχνίδι της τετάρτης  απέναντι στη Λιντς, αλλά στο τέλος γνώρισε τη συντριβή με 4-1! Το πιο άσχημο όμως, πέρα από την ήττα είναι ότι έχασε δυο πολύ σημαντικές μονάδες για το σημερινό παιχνίδι με την Γουίκομ.

Για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος πήρε όμως η Πορτ Βεϊλ  μια σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Κρόουλι με 3-1.

Η Γουίκομ από την άλλη, προέρχεται από  ήττα και τον αποκλεισμό  της κόντρα στη Φούλαμ για το Λιγκ Καπ, ενώ για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος  παραχώρησε στην έδρα της  ισοπαλία  με σκορ 2-2  στην ομάδα  της Λίνκολν.

Εκτός των άλλων,  και η παράδοση …γέρνει υπέρ  της γηπεδούχου και η πρώτη επιλογή μας θα είναι τελικά  ο «άσσος».

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ-  ΜΠΡΙΣΤΟΛ  ΣΙΤΙ:  (17:00)

Σε …περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα για τον Λιγκ Καπ μεσοβδόμαδα η Μπέρμιγχαμ επικρατώντας  με 5-1 της Κρόουλι, παρότι ο τεχνικός Χάρι Ρέντκναμ κατέβασε μια  «ανάμεικτη» και πειραματική σύνθεση στον αγωνιστικό χώρο.

Να θυμίσουμε ότι η Μπέρμιγχαμ την περσινή περίοδο κέρδισε την παραμονή της νικώντας  την τελευταία αγωνιστική με 1-0 μέσα στην έδρα της Μπρίστολ Σιτι.

Μάλιστα ,από το 1993 παραμένει (μέσα- έξω)αήττητη  όταν  αντιμετωπίζει τη σημερινή της αντίπαλο.

Η φιλοξενούμενη  Σιτι , κατέβηκε μεσοβδόμαδα με αρκετές  αλλαγές και  διέλυσε την Πλιμουθ για το Λιγκ Καπ  με 5-0!

Ωστόσο, αυτό που αναμένουμε  να δούμε είναι  εάν αυτή η επιθετικότητα μπορεί να βγει και στα εκτός έδρας παιχνίδια και μάλιστα επί ενός ισχυρού αντιπάλου, όπως είναι η γηπεδούχος.

Δύσκολα όμως να τα καταφέρει, καθώς τόσο η εμπορεία και η ικανότητα του τεχνικού που βρίσκεται στο πάγκο της γηπεδούχου, όσο και η παράδοση , είναι ένας καλός οδηγός να πάμε κι εδώ στον «άσσο»!