Πρώτο clasico, πρώτος τίτλος

Γράφει ο :

Καλημέρα σε όλους!

Κυριακή σήμερα με σημαντικές αναμετρήσεις να διεξάγονται στην Ευρώπη.

Θα ξεκινήσουμε με το clasico της Ισπανίας για το Σούπερ Καπ. Η Μπαρτσελόνα υποδέχεται στον πρώτο αγώνα την Ρεάλ Μαδρίτης. Πανέτοιμες οι δυο ομάδες για την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων τους. Κοντραρίστηκαν σε φιλικό ματς στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά International Champions Cup, στο Μαϊάμι των Ηνωμένων Πολιτειών, με την Μπάρτσα να επικρατεί 3-2.  Ο νικητής θα αναδειχθεί από διπλές αναμετρήσεις, καθώς την Πέμπτη ακολουθεί ο επαναληπτικός στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Ενσωματώθηκε και θα αγωνιστεί κανονικά ο Ρονάλντο. Βαλβέρδε ή Ζιντάν; Ο πρώτος ήταν ο νικητής στο πρώτο ματς της χρονιάς. Στο δεύτερο όμως; Η Ρεάλ κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, νικώντας 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Θα προτιμήσουμε να ακολουθήσουμε την ισοπαλία, η οποία δίνεται σε υψηλά επίπεδα.

Για την τρίτη αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος η Σαιντ Τρούιντεν φιλοξενεί την Σταντάρ Λιέγης. Την ήττα με 2-0 γνώρισαν οι γηπεδούχοι στην έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος είχαν κάνει την έκπληξη, επικρατώντας 3-2 της Γάνδης. Στόχος τους η όσο πιο γρήγορη επιβεβαίωση της παραμονής. Με ανατροπή η Σταντάρ πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Γκενκ εντός έδρας. Είναι αήττητη μετά και την ισοπαλία στην έδρα της Μαλίν στην έναρξη του πρωταθλήματος. Στόχος της, όπως κάθε χρόνο, η κατάκτηση του τίτλου. Θα την εμπιστευτούμε στο «διπλό».

19η αγωνιστική για την Άλσβενσκαν Σουηδίας και η Νόρκεπινγκ κοντράρεται με την Τζουργκάρντεν. Με γκολ τρία λεπτά πριν από τη λήξη η Νόρκεπινγκ επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 1-0 της ουραγού Εσκιλστούνα. Είναι ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο και με την Σίριους στη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Επεσε κατακόρυφα η απόδοση της μετά τον αποκλεισμό της για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ από την Λιθουανική Τρακάι. Η Τζουργκάρντεν ηττήθηκε από την Μάλμε με 1-0 εντός έδρας, χάρη σε γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Εχασε και πέναλτι στα πρώτα λεπτά. Αν είχε ευστοχήσει θα μιλάγαμε για ένα διαφορετικό ματς. διαθέτει την καλύτερη επιθετική γραμμή στην κατηγορία. Και σε αυτό το ματς θα πορευτούμε με την ισοπαλία. Το ματς είναι ντέρμπι και καμία ομάδα δεν θέλει να ηττηθεί.