12/09/2017 - 08:50

Με το δεξί ο Ολυμπιακός

Γράφει ο :

Η ημέρα που περιμέναμε εδώ και πάρα πολύ καιρό ήρθε! Το ραντεβού μας με τα αστέρια … Επιστροφή για τον Ολυμπιακό, μετά από ένα χρόνο απουσίας, στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Να ευχηθούμε καλή επιτυχία στους ερυθρόλευκους και να συγκεντρώσουν όσους περισσότερους βαθμούς μπορούν για την Ελλάδα. Ας περάσουμε να αναλύσουμε κάποια σημερινά ματς, μεταξύ αυτών και το παιχνίδι στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Με το ισόπαλο 1-1 έφυγε ο Ολυμπιακός από την έδρα της Ξάνθης για την Σούπερ Λιγκ. Δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του. Η Σπόρτινγκ επικράτησε χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων της Φεϊρένσε με 3-2 εκτός, πετυχαίνοντας την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις.  Οι δυο ομάδες θα μονομαχήσουν, όπως όλα δείχνουν, για την 3η θέση και την είσοδο στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Εξάλλου, μεγάλα φαβορί για τις δυο πρώτες θέσεις του ομίλου είναι η Μπαρτσελόνα και η Γιουβέντους. Ο Ολυμπιακός θέλει να ξεκινήσει ιδανικά για να αποκτήσει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Πορτογάλους. Πιστεύω πως θα γίνει ανοικτό ματς και θα μπουν γκολ. Βασική μας επιλογή είναι το G/G, αλλά σε αναζήτηση υψηλότερης απόδοσης, θα πάμε και με τον «άσο».

Σπουδαίο ματς γίνεται στην «αιώνια πόλη». Για τον 3ο όμιλο η Ρόμα υποδέχεται την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι δυο τους και η Τσέλσι θα παλέψουν για τις δυο προνομιούχες θέσεις. Η Ρόμα δεν αγωνίστηκε για το Καμπιονάτο λόγω κακοκαιρίας στην Γένοβα. Η Ατλέτικο αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα στην έδρα της Βαλένθια. Επιλογή μας η ισοπαλία, στηριζόμενοι στην αμυντική διάταξη της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε.