16/09/2017 - 13:13

Ικανή και για το «διπλό» η Ξάνθη!

Γράφει ο :

Ο Τάσος Ζαφειράκης αναλύει στο Sportotal.gr την αναμέτρηση Λεβαδειακός- Ξάνθη και προτείνει νίκη της Θρακιώτικης ομάδας!

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ- ΞΑΝΘΗ: (16:00)

Από τρεις ισοπαλίες προέρχεται η ομάδα της Βοιωτίας και μάλιστα οι δυο επί ισχυρών αντιπάλων, όπως είναι ο ΠΑΟΚ εντός και ο Παναθηναϊκός εκτός χωρίς να δεχτεί ούτε ένα τέρμα.

Και εάν μια ομάδα έπρεπε να κερδίσει στο τελευταίο παιχνίδι αυτή ήταν ο Λεβαδειακός, ο οποίος έχασε σωρεία σπουδαίων ευκαιριών να σημειώσει ένα, δυο ή ακόμη και τρία τέρματα και να φύγει με μια πανηγυρική νίκη μέσα από την έδρα του αντιπάλου.

Ωστόσο, όταν αγωνίζεται με ισοδύναμες ομάδες φαίνεται ότι δεν τα καταφέρνει το ίδια καλά, καθώς εκεί καλείται να δημιουργήσει παιχνίδι και όχι να περιμένει τον αντίπαλο του στο μισό γήπεδο. Αδιάψευστος μάρτυρας μάλιστα σε αυτό είναι το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον πλατανιά, όπου κατάφερε να ισοφαρίσει μόλις στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Η Ξάνθη από την άλλη, βρίσκεται σε καλό μομέντουμ, καθώς μετά την πρώτη εντός έδρας γκέλα από τη Λαμία, ακολούθησαν η σπουδαία εκτός έδρας νίκη με τον πλατανιά και το ισόπαλο εντός έδρας αποτέλεσμα κόντρα στον περσινό πρωταθλητή ολυμπιακό.

Συνεπώς, το ματς μπορεί να έχει και ισοπαλία, εμείς όμως θα ρισκάρουμε περισσότερο και θα προτείνουμε το «διπλό»!

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: (18:15)

Με δεδομένο ότι η γηπεδούχος παίζει και σήμερα κεκλεισμένων των θυρών και σε συνδυασμό ότι ακόμη δεν έχει βρει τα βήματα της, το ματς μόνο εύκολο δεν αναμένεται να είναι για την ομάδα του Λουτσέσκου.

Άλλωστε η μέχρι τώρα αγωνιστική της πορεία δεν είναι καλή, καθώς ναι μεν στο μοναδικό εντός έδρας παιχνίδι επικράτησε της Κέρκυρας με 3-1, η εμφάνιση της όμως δεν έπεισε, ενώ στα εκτός έδρας παιχνίδια έμεινε στην ισοπαλία σε Λεβαδειακό και Απόλλων Αθηνών αντίστοιχα.

Η ομάδα του Αγρινίου από την άλλη δείχνει ψυχωμένη και πιθανότατα να της δημιουργήσει πρόβλημα, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο. Με αυτό το δεδομένο, λοιπόν η στοιχηματική μας επιλογή θα έχει ρίσκο, αφού θα προτείνουμε το «Χ» ημίχρονο, «1» τελικό!