16/11/2018 - 00:10

Έσπασε το ρόδι η Κροατία, 3-2 την Ισπανία!

Την πρώτη της νίκη στο UEFA Nations League πέτυχε η Κροατία στο Ζάγκρεμπ επί της Ισπανίας με 3-2. Το ματς ήταν θρίλερ και κρίθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με την φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου να έχει σε μεγάλο βράδυ τον 22χρονο αμυντικό της Μπάγερ Λεβερκούζεν, Τιν Γεντβάι, που πέτυχε δύο τέρματα.
Ακόμη μεγαλύτερο προβληματισμό έφερε στους «φούριας ρόχας» η δεύτερη σερί ήττα στη διοργάνωση (προηγήθηκε αυτή από την Αγγλία εντός έδρας), ωστόσο, παραμένει στην κορυφή του γκρουπ.
Με τον Μπατσουαγί να «παίρνει το όπλο του» στο δεύτερο μέρος το Βέλγιο έκανε το 3Χ3 στο τουρνουά, αυτή την φορά με 2-0 επί της Ισλανδίας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής του UEFA Nations League:

LEAGUE A

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ολλανδία-Γαλλία 16/11
Γερμανία-Ολλανδία 19/11

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Βέλγιο-Ισλανδία 2-0
(65΄,81΄ Μπατσουαγί)

Ελβετία-Βέλγιο 18/11

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ιταλία-Πορτογαλία 17/11
Πορτογαλία-Πολωνία 20/11

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Κροατία-Ισπανία 3-2
(54΄ Κράμαριτς, 69΄,90΄+3 Γεβντάι - 56΄ Σεμπάγιος, 77΄πεν. Ράμος)

Αγγλία-Κροατία 18/11

LEAGUE B

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Σλοβακία-Ουκρανία 16/11
Τσεχία-Σλοβακία 19/11

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Τουρκία-Σουηδία 17/11
Σουηδία-Ρωσία 20/11

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Αυστρία-Βοσνία
Βόρεια Ιρλανδία-Αυστρία 18/11

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ουαλία-Δανία 16/11
Δανία-Ιρλανδία 19/11

LEAGUE C

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Αλβανία-Σκωτία 17/11
Σκωτία-Ισραήλ 20/11

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ουγγαρία-Εσθονία 2-0
(8΄ Όρμπαν, 69΄ Σάλαϊ)

ΕΛΛΑΔΑ-Φινλανδία 1-0
(25΄αυτ. Γκράνλουντ)

Ουγγαρία-Φινλανδία 18/11
ΕΛΛΑΔΑ-Εσθονία 18/11

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Κύπρος-Βουλγαρία 16/11
Σλοβενία-Νορβηγία 16/11
Κύπρος-Νορβηγία 19/11
Βουλγαρία-Σλοβενία 19/11

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Σερβία-Μαυροβούνιο 17/11
Ρουμανία-Λιθουανία 17/11
Σερβία-Λιθουανία 20/11
Μαυροβούνιο-Ρουμανία 20/11

LEAGUE D

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Καζακστάν-Λετονία 1-1
(37΄ Σουγιουμπάγεφ - 49΄ Ράκελς)

Ανδόρα-Γεωργία 1-1
(63΄ Μαρτίνεζ - 9΄ Τσακβετάτζε)

Γεωργία-Καζακστάν 19/11
Ανδόρα-Λετονία 19/11

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Λουξεμβούργο-Λευκορωσία 0-2
(37΄, 54΄ Ντράγκουν)

Σαν Μαρίνο-Μολδαβία 0-1
(78΄ Νταμασκάν)

Σαν Μαρίνο-Λευκορωσία 18/11
Μολδαβία-Λουξεμβούργο 18/11

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Αζερμπαϊτζάν-Νησιά Φερόε 17/11
Μάλτα-Κόσοβο 17/11
Μάλτα-Νησιά Φερόε 20/11
Κόσοβο-Αζερμπαϊτζάν 20/11

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Γιβραλτάρ-Αρμενία 16/11
Λιχτενστάϊν-ΠΓΔΜ 16/11
ΠΓΔΜ-Γιβραλτάρ 19/11
Λιχτενστάιν-Αρμενία 19/11