02/12/2018 - 23:02

«Δώρο» της Βόλφσμπουργκ στη Ντόρτμουντ

Σε μια από τις χειρότερες εφετινές εμφανίσεις της, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης γνώρισε την ήττα, εντός έδρας, από τη Βόλφσμπουργκ, 1-2, αποτέλεσμα που ικανοποίησε και την πρωτοπόρο Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία έχει πλέον επτά βαθμούς από τους διώκτες της. Όσο για τη Βόλφσμπουργκ, σκαρφάλωσε στην 8η θέση, φεύγοντας νικήτρια από τη Φρανκφούρτη για τρίτη σερί χρονιά.

Η Άιντραχτ είχε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντε Γκουζμάν σημάδεψε το δοκάρι στο 14ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα εκρηκτικό πρώτο 20λεπτο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα, στο 27' λίγο έλειψε να βρεθούν πίσω στο σκορ αφού και η Βόλφσμπουργκ είχε δοκάρι με τον Βέγκχορστ. Η Άιντραχτ απείλησε για τελευταία φορά, στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κόστιτς και στο 31' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μεχμέντι να κάνει το 0-1, αξιοποιώντας μπαλιά του Γκίντσεκ.
Στην επανάληψη, η Βόλφσμπουργκ έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ, στο 68ο λεπτό, όταν από λάθος του Γκατσίνοβιτς, ο Ρεχμπετσάι έβγαλε τη σέντρα και ο Γκίντσεκ από δημιουργός του πρώτου γκολ έγινε εκτελεστής για το 0-2. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Άιντραχτ ήταν να μειώσει στο 87ο λεπτό. Από εκτέλεση φάουλ του Βίλεμς, ο Αλέρ με το κεφάλι βρήκε τον Γιόβιτς που έκανε το 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Ήταν η πρώτη ήττα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης μετά τα τέλη Σεπτεμβρίου.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Ρους, Χασέμπε, Εντικά, Ντε Γκουζμάν (63' Βίλεμς), Φερνάντες (63' Γκατσίνοβιτς), Ντα Κόστα, Κόστιτς, Ρέμπιτς, Αλέρ, Γιόβιτς

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Γουίλιαμ, Κνόχε, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Ρεχμπετσάι, Μεχμέντι, Γκίντσεκ (82' Ουντουοκάι), Βέγκχορσ

ΛΕΙΨΙΑ-ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: RED BULL ARENA

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς η Λειψία, αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Βέρνερ και Ζάμπιτζερ συνδυάστηκαν εξαιρετικά και ο πρώτος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μετά το αρχικό σοκ, η Γκλάντμπαχ ισορρόπησε το ματς και απείλησε για πρώτη φορά με τον Νόιχαουζ στο 12'. Δύο λεπτά αργότερα ο Κλόστερμαν της Λειψίας έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία της Γκλάντμπαχ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 31' με τον Βεντ, αλλά ο Γκουλάτσι απέκρουσε, με τη Λειψία να απαντάει στο 37' με τον Ζάμπιτζερ να σουτάρει και τον Ζόμερ να αποκρούει. Τελικά στις καθυστερήσεις, η Γκλάντμπαχ έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ με τον Πόουλσεν να περνάει τον τερματοφύλακα, η μπάλα να στρώνεται στον Βέρνερ και εκείνος να πλασάρει σε κενή εστία για το 2-0.
Στην επανάληψη, η Γκλάντμπαχ πίεζε για το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς, αλλά η Λειψία διατηρούσε τον έλεγχο, χάρη στην πολύ καλή αμυντική της λειτουργία, έχοντας ευκαιρίες κυρίως με τον Ζάμπιτσερ. Στο 83' η Γκλάντμπαχ είχε τη τελευταία ευκαιρία της στο ματς, με τον Ζόμερ να νικάει τον Πλέα και τη Γκλάντμπαχ να γνωρίζει την πρώτη της ήττα, μετά από τρεις σερί νίκες.

Με τον Τίμο Βέρνερ να βρίσκει ξανά δίχτυα, για πρώτη φορά από τις 3 Νοεμβρίου σε αγώνα πρωταθλήματος, και μάλιστα δυο φορές, η Λειψία νίκησε 2-0 την Γκλάντμπαχ και ανέβηκε στη τρίτη θέση, στο -8 από την πρωτοπόρο Μπορούσια Ντόρτμουντ.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Κονατέ, Ουπαμεκάνο, Χάλστενμπεργκ, Ντέμε, Καμπλ (83' Ιλζάνκερ), Μπρούμα (69' Λάιμερ), Ζάμπιτσερ, Βέρνερ (90' Κούνια), Πόουλσεν

ΓΚΛΆΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λανγκ (77' Ράφαελ), Γιάντσκε, Ελβέντι, Βεντ (77' Κουϊσάνς), Νόιχαουζ (60' Τραορέ), Στρομπλ, Ζακάρια, Στιντλ, Πλέα, Αζάρ