16/12/2018 - 16:44

Σε σταθερή πορεία τίτλου η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη συνεχίζει σε σταθερή πορεία τίτλου, καθώς κέρδισε με 2-0 την Τζιρόνα κι έπιασε τις Ατλέτικο και Μπαρτσελόνα (ένα ματς λιγότερο).

Στο 7ο λεπτό μετά από όμορφο συνδυασμό των παικτών της Σεβίλλης, η μπάλα έφτασε στον Μπεν Γεντέρ που πλάσαρε λίγο έξω, ενώ στο 30’ ο Σίλβα έβγαλε όμορφα στον Σαράμπια που έκανε το σουτ αλλά είδε τον Ιραϊθόθ να σώζει με τα πόδια. Στο 43’ τ σουτ του Στουάνι πέρασε λίγο έξω ενώ στην κόντρα ο Ιραϊθόθ σταμάτησε τον Αντρέ Σίλβα.

Οι Ανδαλουσιανοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι με τον Μπανέγα να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα. Στο 59’ ο Ιραϊθόθ έσωσε ξανά μετά από σουτ του Σαράμπια ο οποίος όμως έκανε το 2-0 στο 64’ με πλασέ από το ύψος της περιοχής μετά από γύρισμα του Μπεν Γεντέρ.

Στο 90+3' ο Βάτσλικ κράτησε το μηδέν, λέγοντας όχι μετά από σουτ του Μπόρχα Γκαρσία.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Κίερ (78’ Μερκάδο), Γκόμεθ, Καρίζο, Εσκουδέρο (88’ Πρόουμς), Νάβας, Σαράμπια, Μπανέγα, Μέσα, Μπεν Γεντέρ (90+1’ Αράνα), Αντρέ Σίλβα

ΤΖΙΡΟΝΑ: Ιραϊθόθ, Ραμάλιο, Χουάνπε, Γκαρσία, Εσπινόσα, Πορτού, Πονς, Λουίζ (61’ Αλέις Γκαρσία), Πόρο, Βαλέρι (70’ Ντουμπιά, 81’ Γκρανέγ), Στουάνι