02/02/2019 - 20:22

Πήρε το βαθμό στη Φρανκφούρτη η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε βαθμό στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, 1-1, και σε συνδυασμό με την ήττα της Μπάγερν Μονάχου, η πρωτοπόρος αύξησε τη διαφορά της, από τους πρωταθλητές, στους επτά βαθμούς, κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της σαλατιέρας.

Δυνατά θέλησε μπει η Άιντραχτ στο ματς και στο τρίτο λεπτό, ο Ντα Κόστα βρέθηκε απέναντι από τον Μπούρκι, αλλά ο Ελβετός γκολκίπερ τον νίκησε. Η Ντόρτμουντ ισορρόπησε και στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Γκερέιρο, ο Πορτογάλος την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Ρόις που πλάσαρε για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, οι κόντρες ευνόησαν τον Ρόις, ο αρχηγός της Μπορούσια βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα Τραπ, αλλά αστόχησε. Στο 26' νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ρόις, ολομόναχος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Η Άιντραχτ, μετά το αρχικό σοκ, συνήλθε και στο 33' προσπάθησε να απειλήσει με τον Ρέμπιτς να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Στο 34ο λεπτό ο Μπούρκι απέδειξε γιατί είναι ο κορυφαίος γκολκίπερ στη Bundesliga, αφού από σοβαρό λάθος των αμυντικών, ο Ρέμπιτς βγήκε τετ α τετ αλλά ο Ελβετός απέκρουσε με το πόδι. Η Άιντραχτ έφτασε στην ισοφάριση στο 36ο λεπτό με τον Λούκα Γιόβιτς. Αρχικά, μετά απο εκτέλεση κόρνερ, ο Ρέμπιτς σημάδεψε το δοκάρι, στην εξέλιξη της φάσης έγινε η σέντρα από τα αριστερά και ο Γιόβιτς με πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 58ο λεπτό ξανά ο Μπούρκι νίκησε τον Ρέμπιτς, με τον Ελβετό να κρατάει όρθια τη Ντόρτμουντ, η οποία είχε τη πρώτη καλή ευκαιρία της, στην επανάληψη, με τον Χακίμι στο 65' και στο 67' ο Αλκάθερ έπιασε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Τραπ απέκρουσε.

Στα επόμενα λεπτά, οι δυο ομάδες έδειξαν πως βολεύονται με την ισοπαλία, δεν απείλησαν και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Χιντερέγκερ, Χασέμπε, Εντικά, Ντα Κόστα, Φερνάντες, Ρόντε, Κόστιτς, Ρέμπιτς, Αλέρ, Γιόβιτς (55' Γκατσίνοβιτς)

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Ντιαλό, Βάιγκλ, Χακίμι, Βίτσελ, Ντιλέινι, Σάντσο (65' Πούλισιτς), Ρόις, Γκερέιρο (77' Μπρουν Λάρσεν), Αλκάθερ (86' Γκέτσε)

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ-ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: BAY ARENA

Το νικηφόρο σερί επτά αγωνιστικών της Μπάγερν Μονάχου έλαβε τέλος στη "BAY ARENA", εκεί όπου οι πρωταθλητές έχουν νικήσει μόλις δυο φορές τα οκτώ τελευταία χρόνια. Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε 3-1, κάνοντας ένα "δώρο" στη πρωτοπόρο Μπορούσια Ντόρτμουντ.
Στο 41ο λεπτό, η Μπάγερν άνοιξε το σκορ όταν ο Μίλερ έβγαλε τη σέντρα και ο Γκορέτσκα με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στην επανάληψη, οι πρωταθλητές κατέρρευσαν, αφού οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ολική ανατροπή μέσα σε δέκα λεπτά. Στο 53ο λεπτό ο Λέον Μπέιλι με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε και στο 63ο λεπτό ο Αράνγκις κουβάλησε την μπάλα, έδωσε δεξιά στον Μπελαραμπί, εκείνος με τη μία γύρισε στον Κέβιν Φόλαντ, που πλάσαρε για το 2-1. Η Μπάγερν όχι μόνο δεν ισοφάρισε, αλλά στο 87ο λεπτό ο Αλάριο, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Βάιζερ, Τα, Σ. Μπέντερ, Ουέντελ, Χάβερτς (45'+1' Μπαουμγκάρτλινγκερ), Αράνγκις, Μπραντ, Μπελαραμπί (90'+2' Παουλίνιο), Φόλαντ, Μπέιλι (84' Αλάριο)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Ραφίνια (79' Σάντσες), Ζούλε, Χούμελς, Αλάμπα, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Μίλερ (74' Γκναμπρί), Χάμες (77' Ντέιβις), Κομάν, Λεβαντόφσκι

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ-ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: OLYMPIASTADION

Για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια, η Βόλφσμπουργκ φεύγει με διπλό από το Βερολίνο, αφού νίκησε 1-0 τη Χέρτα και συνεχίζει να διεκδικεί ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Στο χιονισμένο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, η Βόλφσμπουργκ είχε τη πρώτη καλή στιγμή στο 18ο λεπτό με τον Ρουσιγιόν να χάνει διπλή ευκαιρία, αφού δυο φορές ο τερματοφύλακας Γιάρσταϊν τον σταμάτησε. Η Χέρτα απάντησε στις ευκαιρίες όταν στο 23ο λεπτό ο Ρέκικ σημάδεψε το δοκάρι. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, η Βόλφσμπουργκ είχε δυο καλές στιγμές με Στέφεν (26' και 43'), αλλά το 0-0 παρέμενε.
Στο 64' η Χέρτα έχασε ευκαιρία με τον Μάιερ και ένα λεπτό αργότερα η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ. Ο Ρουσιγιόν βρήκε τον Βέγκχορστ, εκείνος πέρασε και τον τερματοφύλακα Γιάρσταϊν και πλάσαρε για το 0-1 με το 7ο γκολ του στη σεζόν. Εννέα λεπτά πριν το φινάλε, η Χέρτα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο τερματοφύλακας της Βόλφσμπουργκ, ο Κάστελς, σταμάτησε πρώτα τον Γκρούγιτς και αμέσως μετά τον Νταριντά. Λίγο πριν το φινάλε, ο Κάστελς έκανε άλλη μια σωτήρια επέμβαση, σε προσπάθεια του Ζέλκε και έτσι η Βόλφσμπουργκ πήρε τη νίκη που την ανέβασε στην έκτη θέση.

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γιάρσταϊν, Σταρκ, Λουστενμπέργκερ, Ρέκικ, Λαζάρο, Μάιερ (71' Νταριντά), Γκρούγιτς, Πλάτενχαρντ (67' Μίτελστεντ), Ντούντα, Ζέλκε, Ιμπίσεβιτς (66' Καλού)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Βερχάεγκ, Κνόχε, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Ρεχμπετσάι (90'+2' Ουντουοκάι), Μάλι (86' Ουίλιαμ), Στέφεν (66' Μπρέκαλο), Βέγκχορστ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ-ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: RHEIN NECKAR ARENA

Υπερπολύτιμο βαθμό, στη προσπάθειά της να κρατηθεί στη μεγάλη κατηγορία, πήρε η Φορτούνα Ντίσελντορφ, 1-1 στην έδρα της Χόφενχαϊμ.
Μόλις στο τέταρτο λεπτό, η Φορτούνα απείλησε με τον Χένινγκς, αλλά τον σταμάτησε ο γκολκίπερ Μπάουμαν. Στην πρώτη απειλητική επίσκεψή της στα καρέ των φιλοξενούμενων, η Χόφενχαϊμ κέρδισε πέναλτι και ο Κράμαριτς εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 στο 16ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στο πρώτο μέρος και στο 38' έφτασαν κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ όταν ο Σουλτζ έβγαλε τη σέντρα, ο Μπρένετ έπιασε τη κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ Ρένσινγκ απέκρουσε.
Η Φορτούνα Ντίσελντορφ ευτύχησε να ισοφαρίσει στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Στέγκερ έβγαλε σέντρα και ο Χένινγκς με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια με το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, η Φορτούνα έφτασε μια ανάσα από την ολική ανατροπή, αλλά η μπάλα από κεφαλιά του Αϊχάν χτύπησε στο δοκάρι στο 58'. Η Χόφενχαϊμ δεν μπορούσε να απειλήσει και η Φορτούνα παραλίγο να πάρει το ματς, αλλά η κεφαλιά του Χένινγκς, στο 80', δεν βρήκε στόχο και το 1-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπρένετ (71' Σάλαϊ), Φογκτ, Πος, Σουλτζ, Γκρίλιτς, Ντεμιρμπάι, Γκάιγκερ, Αμιρί (61' Νέλσον), Κράμαριτς, Ζοέλιντον (75' Μπελφοντίλ)

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: Ρένσινγκ, Αϊχάν, Μπόντζεκ, Χόφμαν, Μοράλες, Ζίμερμαν, Γκίσελμαν, Στέγκερ (90'+4' Μπόρμουθ), Φινκ, Ντουκς (68' Λουκεμπάκιο), Χένινγκς (84' Κάραμαν)

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ-ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: MAX MORLOCK STADION

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες, η Νυρεμβέργη πήρε ένα βαθμό, 1-1 τη Βέρντερ Βρέμης, με τον Μίκαελ Άιζακ να αναδεικνύεται σε "χρυσή αλλαγή" για την ομάδα του.
Οι παίκτες της Νυρεμβέργης περίμεναν τους αντιπάλους τους και θέλησαν να χτυπήσουν στην κόντρα, όπως στη φάση του 14ου λεπτού με τον Ματέους Περέιρα να πιάνει το σουτ, αλλά τη μπάλα να κοντράρει σε συμπαίκτη του, τον Μισιτζάν. Η Βέρντερ απείλησε με τον Κλάασεν, με τον Ζρέλακ να φτάνει τρεις φορές κοντά στο γκολ, για λογαριασμό της Νυρεμβέργης. Τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων αυτή με τον Μπέρενς που έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την αντίπαλη εστία.
Στο 59' ο Μαξιμίλιαν Έγκεσταϊν βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Νυρεμβέργης, τον Ματένια, αλλά νικήθηκε, ωστόσο πέντε λεπτά μετά, ο αδελφός του, ο Γιοχάνες, σημάδεψε σωστά για το 0-1. Η Νυρεμβέργη δεν το έβαλε κάτω και στο 82ο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ο Άιζακ. Πέντε λεπτά μετά, ο Περέιρα εκτέλεσε φάουλ και ο Άιζακ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να χαρίσει τον βαθμό στην ομάδα του, 1-1.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: Ματένια, Βαλεντίνι, Μαργκρέιτερ, Έβερτον, Λάιμπολντ (46' Γκόντεν), Μπέρενς, Πετράκ, Μισιτζάν (67' Κερκ), Παλάσιος (82' Άιζακ), Ματέους Περέιρα, Ζρέλακ

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκεμπρέ Σελασιέ, Βελίκοβιτς, Μοϊσάντερ, Αουγκούστινσον, Σαχίν (84' Μιούβαλντ), Μαξιμίλιαν Έγκεσταϊν, Κλάασεν, Χάρνικ (46' Γιοχάνες Έγκεσταϊν), Ρασίτσα (46' Σάρτζεντ), Κρούζε