11/01/2017 - 19:07

Ξεπέρασε τα... εμπόδια και έφυγε για τους "8"!

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από τα χιόνια της Θεσσαλονίκης και... κολύμπησε στο Αγρίνιο για την πρόκριση στην φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος! Ο "Δικέφαλος του Βορρά" επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-0 κάνοντας το πρώτο βήμα...

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον κακό αγωνιστικό χώρο με σκοπό να βρει ένα γρήγορο εκτός έδρας γκολ και να... ξεμπερδέψει από νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Κουλούρης επωφελήθηκε από το τραγικό λάθος του Ροντρίγκες και έφυγε ολομόναχος απέναντι από τον Κυριακίδη, όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού τον έκοψε με τα πόδια στην προσπάθεια του να τον περάσει.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο πρώτο λεπτό και ο Παναιτωλικός αντέδρασε. Στο 9’ οι Αγρινιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μύγα να ανοίξουν το σκορ, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Γλύκου.

Το παιχνίδι είχε ρυθμός στο πολύ βρεγμένο αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες ακόμα για να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο αυτό δεν συνέβη στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ να μένει κολλημένο στο μηδέν!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ βγήκε αποφασισμένος και στην ουσία τελείωσε την υπόθεση πρόκριση. Ο δικέφαλος του βορρά προειδοποίησε τους γηπεδούχους για τις προθέσεις του αρκετές φορές και στο 77’ έκανε το γκολ! Από ωραία σέντρα του Λέοβατς ο Κίτσιου εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας και με πλασέ νίκησε τον Κυριακίδη για το 1-0!

Ο ΠΑΟΚ επέμενε... επιθετικά και στο 83’ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μύγας ανέτρεψε αντικανονικά τον Μυστακίδη. Ο Αθανασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση και στο 84’ έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του Κυριακίδη!

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαλεζάς, Κίτσιου, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ(89’ Κάνιας) , Πέλκας, Μυστακίδης, Κουλούρης.
Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Μύγας, Μάκος, Κουτρομάνος, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Μουνιός, Μαρκόφσκι.