17/05/2017 - 20:14

Την ''σκότωσε''!

Με ένα γκολ από νωρίς, ο Πανιώνιος πήρε ένα τεράστιο ''διπλό'' (0-1) στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, σκαρφάλωσε στην κορυφή των πλέι οφ και βλέπει... σεντόνι! Σοκ στην ΑΕΚ που πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο και έχασε τεράστια ευκαιρία για το Champions League.

Παρά το σχετικά καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ με μία μικρή πίεση προς τα καρέ του Πανιωνίου, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να σκοράρουν χάρη σε μία εξαιρετική αντεπίθεση. Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ εκτέλεσε κόρνερ στο 6’, ο Οικονόμου απομάκρυνε με το κεφάλι και με υποδειγματική αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Γεσίλ, ο οποίος με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Μπάρκα για το 0-1.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επανέλθει από το αρχικό σοκ, κράτησε μπάλα, όμως και πάλι οι ‘’κυανέρυθροι\’’ έκαναν τις κλασσικές ευκαιρίες. Μασούρας και Γεσίλ βρήκαν σε ετοιμότητα τον Μπάρκα στο 17’ και στο 20’ αντίστοιχα, τη στιγμή που οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούσαν να βρουν τον Αραούχο με άστοχες πάσες.

Ο χρόνος περνούσε και η ΑΕΚ το μόνο που έκανε ήταν να αυξάνει την κατοχή της (έφτασε το 80%), αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά, αν και ο Γκάλο δοκίμασε στο 38’ τα αντανακλαστικά του Γιαννιώτη. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Πανιώνιο να προηγείται χάρη στο γρήγορο γκολ του Γεσίλ, ενώ θα μπορούσε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα.

Στην επανάληψη, ο Μανόλο Χιμένεθ έριξε στο παιχνίδι τους Χριστοδουλόπουλο και Πατίτο αντί των Βάργκας και Αϊντάρεβιτς με εμφανή σκοπό να δημιουργήσει πιο επιθετικό κλίμα έξω από την περιοχή του Πανιωνίου. Και το πέτυχε.

Στο 50’ ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ, όμως ο Γιαννιώτης μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βράνιες σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Γκάλο εκτέλεσε φάουλ, ο Βόσνιος σέντερ μπακ αφύλακτος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έγλειψε βασανιστικά το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη. Η ΑΕΚ έδειχνε να κυριαρχεί στο παιχνίδι, αλλά δε μπορούσε να βρει το γκολ απέναντι στην καλοστημένη άμυνα του Πανιωνίου, με την πίεση του κόσμου να βαραίνει ακόμα πιο πολύ τα πόδια των ‘’κιτρινόμαυρων’’. Μάλιστα, στο 55' τόσο ο πάγκος της ΑΕΚ, όσο και όλος ο κόσμος στο γήπεδο ξεσηκώθηκαν, καθώς ο Πέκχαρτ υποδείχθηκε (λανθασμένα καθώς φάνηκε) σε οφσάιντ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα βρέθηκε στο έδαφος από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, χωρίς να δοθεί η εσχάτη των ποινών.

Ο Μανόλο Χιμένεθ στη συνέχεια έριξε στο παιχνίδι και τον Αλμέιδα αντί του Πέκχαρτ και ο Πορτογάλος παρ’ ολίγον να χρηστεί σκόρερ. Στο 79’, ο Γκάλο εξαπέλυσε έναν κεραυνό, ο Γιαννιώτης έκανε την επέμβαση της αγωνιστικής και λίγο πριν ο Αλμέιδα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Ρισβάνης απομάκρυνε σε κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ έγινε η επόμενη ευκαιρία της ΑΕΚ, με τον Σιμόες να γίνεται κάτοχος της μπάλας, αλλά να αστοχεί από τα 5 μέτρα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται και να κυνηγά την ισοφάριση και στο 89’ λίγο έλλειψε να το πετύχει. Ο Σιμόες έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Οικονόμου, πέρασε πάνω από τον Γιαννιώτη, αλλά σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας. Στα τελευταία 4 λεπτά των καθυστερήσεων, καμία από τις δύο ομάδες δεν έκανε κάτι το αξιόλογο με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει το μεγάλο ‘’διπλό’’ στο ΟΑΚΑ

ΑΕΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-1

Σκόρερ: 7’ Γεσίλ

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (46' Χριστοδουλόπουλος), Βάργκας (46' Πατίτο), Πέκχαρτ (62' Αλμέιδα), Αραούχο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Βλάχος (57' Γκιοατά), Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν (88' Ταπόκο), Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ (76' Λάμπρου).

• Επιμέλεια: Χάρης Δεληνικόλας