19/09/2017 - 22:28

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 2-1: Κριτική των παικτών

Ο Ολυμπιακός και πάλι δυσκολεύτηκε κόντρα στον Αστέρα. Ο Χάσι κατέβασε τον Ολυμπιακό με εκτεταμένο ροτέισον στην αναμέτρηση, τα βρήκε σκούρα, άλλαξε εντελώς τα πλάνα και τον σχηματισμό στο δεύτερο μέρος και τελικά πήρε τη νίκη με δυο γκολ του Εμενίκε.

Σημαντικά κέρδη για τον Ολυμπιακό το... ξεμπούκωμα του Εμενίκε αλλά και η πολύ καλή απόδοση του Παπέ Σισέ στο κέντυρο της άμυνας.Προβληματισμός για την κακή κατάσταση του Φορτούνη που δικαιώνει τον Χάσι παρά την ασίστ στο 2-0.

ΣΙΛΒΙΟ ΠΡΟΤΟ
Θεατής σε όλο το ματς, αλλά του πιστώνεται μια τραγική αντίδραση σε γύρισμα του Νικολάου που λίγο έλειψε να μετατραπεί σε γκολ αφού θέλησε να στοπάρει και να κάνει ντρίπλα αντί να διώξει. Γενικά ένα ήρεμο βράδυ για τον Βέλγο στο ντεμπούτο του, που δεν έφερε ευθύνη στη φάση του γκολ.

ΟΜΑΡ ΕΛΑΜΠΝΤΕΛΑΟΥΙ
Ο Νορβηγός είχε καλά ανεβάσματα χωρίς ουσία ωστόσο, δεν έφαγε φάσεις από την πλευρά του, ενώ μόνο αρνητικό εντοπίζεται σε 1-2 φάσεις με έλλειψη συγκέντρωσης και λάθος πάσες. Έγινε αλλαγή στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Χάσι να θέλει να αλλάξει σχηματισμό.

ΠΑΠΕ ΣΙΣΕ
Ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι και όχι και τόσο αργός παρά το ύψος του (1,97). Παράλληλα είχε σωστές επιλογές τόσο σε κοντινές όσο και σε διαγώνιες αλλαγές παιχνιδιού που επιχείρησε. Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοσή του δεν έπεσε παίζοντας πλέον σε άμυνα τριών. Χρεώνεται ωστόσο μεγάλη ευθύνη στο γκολ, του Αστέρα αφού έχασε τον Τσουκαλά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
Ο νεαρός δεν πιέστηκε ιδιαίτερα και κράτησε αξιοπρεπώς τη θέση του στο πρώτο ημίχρονο. Τα πήγε καλά και με τρεις αμυντικούς, εκτός από μια φάση που δεν συνεννοήθηκε καλά με τον Ζντιέλαρ και βγήκε φάση για τους Αρκάδες. Επιχείρησε πολλές γιόμες στο δεύτερο μέρος που δεν βρήκαν στόχο.

ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ ΚΟΥΤΡΗΣ
Η έλλειψη δυο παικτών στα άκρα του Αστέρα εξαιτίας του συστήματος που επέλεξε ο Παντελίδης δεν εξέθεσαν τις αμυντικές αδυναμίες του Κούτρη. Επιθετικά ήταν κλασικά καλός ενώ είχε και μια καλή ευκαιρία με μονοκόματο σουτ για να σκοράρει. Στο δεύτερο μέρος έπαιξε όλη την πλευρά από τα αριστερά παίζοντας πολύ ψηλά και δίνοντας πλάτος στην επιθετική ανάπτυξη του Ολυμπιακού, ενώ έδειξε και... τσαγανό αμυντικά σε 2-3 φάσεις.

ΣΑΣΑ ΖΝΤΙΕΛΑΡ
Παίκτης που πρέπει να παίζει βασικός στον Ολυμπιακό. Σωστό διάβασμα φάσεων και τοποθετήσεις. Έκοβε, μοίραζε και... νοικοκύρευε το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Φάνηκε λιγότερο στο δεύτερο ημίχρονο αφού έγινε τρίτος στόπερ δίπλα στους Σισέ και Νικολάου για να ξεκινά το παιχνίδι από την άμυνα με τις σίγουρες πάσες του.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΑΧΤΙΣΔΗΣ
Βαρύς στο ντεμπούτο του ο Έλληνας χαφ που ήταν αρκετά στατικός, ωστόσο βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας. Ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ενώ από δικιά του διαγώνια πάσα ξεκλείδωσε την άμυνα του Αστέρα στην αρχή της φάσης του πρώτου γκολ.

ΚΩΣΤΑΣ ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ
Κακό πρώτο ημίχρονο για τον αρχηγό του Ολυμπιακού. Είχε διάθεση και κινητικότητα, υπέπεσε όμως σε πολλά λάθη στις τελικές επιλογές του. Συνέχισε να είναι κακός και στο δεύτερο, όμως του πιστώνεται η όμορφη ασίστ στον Εμενίκε για το 2-0

ΦΕΛΙΠΕ ΠΑΡΝΤΟ
Με διάθεση και αρκετό τρέξιμο ο Κολομβιανός, ωστόσο δεν τον αισθάνθηκε η άμυνα του Αστέρα επιθετικά. Μια από τα ίδια στο δεύτερο μέρος και όπως ήταν λογικό αντικαταστάθηκε από τον Χάσι στο 60'.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ
Έδωσε ενθουσιασμό και τριξίματα που περίμενε προφανώς ο Χάσι, όμως ήταν επιπόλαιος στις επιθετικές του ενέργειες. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε ως μπακ χαφ από τα δεξιά αλλά αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση στο 73'.

ΕΜΑΝΟΥΕΛ ΕΜΕΝΙΚΕ
Δεν βρέθηκε σε καθαρή θέση και ευκαιρία για γκολ, ωστόσο το προσπάθησε βγαίνοντας και εκτός περιοχής για να κάνει παιχνίδι και να συνδυαστεί με τους συμπαίκτες του, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Πολύ πιο αποτελεσματικός στο δεύτερο ημίχρονο αφού συνέχισε την αδιάκοπη κίνησή του και ανταμείφθηκε με τα δυο πρώτα γκολ του για τους "ερυθρόλευκους" που έδωσαν και τη νίκη.

ΑΛΛΑΓΕΣ

ΑΝΤΡΕ ΜΑΡΤΙΝΣ (45')
Μπήκε αντί του Ομάρ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με τον χάσι να αλλάζει σύστημα παίζοντας με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Κακλός ο Πορτογάλος στο διάστημα που αγωνίστηκε, με σωστές μεταβιβάσεις ενώ δοκίμασε και το πόδι του από απόσταση με τα σουτ του να προβληματίζουν τους αμυνόμενους.

ΜΟΧΑΜΕΝΤ ΜΠΕΝ (60')
Μπήκε στη θέση του Φελίπε Πάρντο για να πλαισιώσει τον Εμενίκε. Κατάφερε στη φάση του 70' να κερδίσει το πέναλτυ από τον Ζουμά που έδωσε και το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Γενικά συνδυάστηκε καλύτερα με τον Εμενίκε από ότι ο Πάρντο, αποτελώντας στήριγμα του Νιγηριανού στην επίθεση.

ΧΡΒΟΓΕ ΜΙΛΙΤΣ (73')
Μπήκε στη θέση του τραυματία Ανδρούτσου. Έπαιξε όλη τη δεξιά πλευρά, χωρίς ωστόσο να κάνει κάτι αξιοσημείωτο.