27/09/2017 - 23:53

Γιουβέντους-Ολυμπιακός (2-0): Η κριτική των παικτών

Με τον Τάκη Λεμονή να κατεβάζει μια ορθολογική 11άδα και τους παίκτες να είναι προσηλωμένοι στο αμυντικό πλάνο, ο Ολυμπιακός άντεξε για 70' στο "Juventus Arena" και είχε μάλιστα τις ευκαιρίες του να σοκάρει την "Κυρία". Τελικά οι "ερυθρόλευκοι" αρκέστηκαν σε... damage control χάνοντας με το "κολακευτικό" 2-0.

Ο Ολυμπιακός είχε σαφές πλάνο και όλα πήγαιναν καλά όσο οι παίκτες είχαν ανάσες και καθαρό μυαλό. Παρά την ήττα αποδείχτηκε πως οι Κούτρης και Νικολάου τελικά δεν είναι τόσο... ανεπαρκείς ενώ ο κάθε παίκτης στη θέση του έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να αγωνιστεί καλά (Ρομαό, Φιγκέιρας). Τα αμυντικογενή άκρα με Σεμπά και Πάρντο έδωσαν πράγματα ανασταλτικά, όμως η έλλειψη ποιότητας ήταν εμφανής στις 3-4 καλές ευκαιρίες που είχαν οι φιλοξενούμενοι για να σκοράρουν.

Ας δούμε τι έκαναν ατομικά στο ματς οι παίκτες του Ολυμπιακού:

ΣΙΛΒΙΟ ΠΡΟΤΟ
Μεγάλο ματς από τον Βέλγο στο πρώτο ημίχρονο. Σωστές τοποθετήσεις και πολύ καλές επεμβάσεις (3 σωτήριες), ενώ μιλούσε και εμψύχωνε την άπειρη αμυντική του γραμμή. Στο δεύτερο μέρος αν και πιέστηκε λιγότερο, δέχτηκε δυο γκολ! Στο πρώτο δεν έφερε καμία ευθύνη ενώ στο 2-0 ίσως θα μπορούσε να κάνει πιο γρήγορη έξοδο δυσκολεύοντας τον Ντιμπάλα.

ΝΤΙΟΓΚΟ ΦΙΓΚΕΪΡΑΣ
Ξεκίνησε νευρικά με δυο "πουλήματα" μπάλας. Στη συνέχεια ανέβηκε κυρίως αμυντικά και τα πήγε αρκετά καλά στην αντιμετώπιση του Ντόουγκλας Κόστα. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Χρεώνεται όμως πως την καθυστερημένη παρέμβαση στη πάσα από την οποία προήλθε το πρώτο γκολ.

ΜΠΙΟΡΝ ΕΝΓΚΕΛΣ
Με αρκετές καλές επεμβάσεις ψηλά και χαμηλά ο νεαρός στόπερ αλλά και δυο άσχημες στιγμές με "τσαφ" που θα μπορούσαν να στοιχίσουν στην ομάδα του. Χειρότερος στο δεύτερο ημίχρονο, δυσκολεύτηκε από τον Ιγκουαΐν. Βρισκόταν μέσα και στις δυο φάσεις των γκολ της Γιουβέντους έχοντας λάθος αντιδράσεις.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
Φανερά τρακαρισμένος στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση. Έκανε τα απολύτως απαραίτητα, ενώ δεν... ντράπηκε να διώξει τη μπάλα στις κερκίδες 1-2 φορές. Μια μόνο στιγμή έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και παραλίγο να τον τιμωρήσει ο Μάτζουκιτς. Αρκετά σταθερός γενικά και στο δεύτερο ημίχρονο. Κόλλησε όμως μετά την... καραμπόλα στο πρώτο γκολ και δεν αντέδρασε έγκαιρα.

ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ ΚΟΥΤΡΗΣ
Καλός αμυντικά, με ελάχιστα ανεβάσματα βέβαια αφού Κουαδράδο και Ντιμπάλα έβγαιναν από τα αριστερά συχνά. Πολύ δύναμη και τσαγανό από τον νεαρό ακραίο αμυντικό. Είχε λιγότερη δουλειά στο δεύτερο μέρος καθώς η Γιουβέντους φόρτωσε περισσότερο την άλλη πλευρά με την μετατόπιση του Μάντζουκιτς. Είχε γενικά ένα αξιοπρεπές ντεμπούτο.

ΑΛΕΞΙΣ ΡΟΜΑΟ
Καλός και σταθερός ο Τογκολέζος στη φυσική του θέση. Έκοψε, έκλεψε μπάλες και έκλεινε τρύπες με επιτυχία στο πρώτο ημίχρονο. Όσο περνούσε η ώρα, οι αντοχές και τα τρεξίματα λιγόστευαν και άρχισε να χάνει μονομαχίες. Είναι όμως ατομικά από τα καλά του βράδια. Μοναδικό του μελανό σημείο η λανθασμένη του τοποθέτηση στη φάση του δεύτερου γκολ στο 80', όταν πλέον χωρίς πολλές δυνάμεις δεν κατάφερε να προστατέψει τον χώρο μπροστά από τα σέντερ μπακ με αποτέλεσμα να βρει χώρο και χρόνο για να δράσει ο Ντιμπάλα.

ΣΑΣΑ ΖΝΤΙΕΛΑΡ
Αθόρυβη δουλειά από τον Ζντιέλαρ που ήταν σε μεγάλο βαθμό επιφορτισμένος με το δύσκολο έργο της παρακολούθησης του Ντιμπάλα. Στάθηκε αξιοπρεπέστατα. Ίδια η εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, ενώ αντικαταστάθηκε στο 77' από τον Φορτούνη.

ΟΤΖΙΤΖΑ ΟΦΟΕ
Είχε σύνθετο ρόλο. Στην άμυνα γινόταν 5ος χαφ ανάμεσα σε Ρομαό-Ζντιέλαρ και όταν ανακτούσε κατοχή ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βγάλει αντεπιθέσεις με γρήγορες πάσες. Τα έκανε όλα σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό στο πρώτο μέρος. Καλή εμφάνιση και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι 2-3 αντεπιθέσεις του Ολυμπιακού ξεκίνησαν από τα πόδια του. Οπισθοχώρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να προωθηθεί ο Φορτούνης όπου και πάλι διακρίθηκε με τις καίριες μεταβιβάσεις του.

ΦΕΛΙΠΕ ΠΑΡΝΤΟ
Έδωσε πολλές βοήθειες αμυντικά κόντρα στους Σάντρο και Κόστα, ενώ επιθετικά έχασε μια καλή ευκαιρία όταν το σουτ του μπλόκαρε ο Μπουφόν. Προσπάθησε εξίσου στο δεύτερο ημίχρονο αλλά χρεώνεται επιθετικά την τραγική επιλογή σε μια πολλά υποσχόμενη αντεπίθεση της ομάδας του.

ΣΕΜΠΑ
Στο στοιχείο του ο Βραζιλιάνος. Έδωσε πολλές μονομαχίες τόσο αμυντικά όσο και με τους αντίπαλους αμυντικούς, έτρεξε πολύ στις αλληλοκαλύψεις ενώ είχε και αυτός την ευκαιρία του να σκοράρει αλλά πλάσαρε άστοχα. Κλασικός Σεμπά στο δεύτερο ημίχρονο. Ό,τι έδινε αμυντικά και σε ενέργεια στο γήπεδο, τα στερούσε στην επίθεση από την ομάδα του. Βρέθηκε 2-3 φορές σε καλή θέση αλλά οι τελικές επιλογές του ήταν απογοητευτικές. Αδράνησε απελπιστικά ίσως λόγω κούρασης στο μαρκάρισμα του Σάντρο στο πρώτο γκολ.

ΕΜΑΝΟΥΕΛ ΕΜΕΝΙΚΕ
Είχε τον άχαρο ρόλο να... πλακώνεται με τα αντίπαλα στόπερ και αμυντικά χαφ. Οι συμπαίκτες του προσπάθησαν να τον βρουν στο "ξέφωτο". Μια φορά κατάφερε να ξεφύγει σε αντεπίθεση αλλά δεν πίστεψε στο πλασέ του από πλάγια θέση διαλέγοντας λανθασμένα να πασάρει. Προσπάθησε και στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Ταλαιπώρησε τους αμυντικούς της κυρίας όμως δεν είχε τις απαραίτητες βοήθειες. Θα μας μείνει η λάθος αντίδραση του στη μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

ΑΛΛΑΓΕΣ

ΜΟΧΑΜΕΝΤ ΜΠΕΝ (72')
Μπήκε για να παίξει στα άκρα αντί του Πάρντο. Δεν πρόλαβε να έχει πολλή συμμετοχή στο παιχνίδι αλλά λίγο έλειψε να βάλει το γκολ της τιμής προς το τέλος της αναμέτρησης, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.