15/10/2017 - 22:24

Έπεσε στο... πηγάδι η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παρότι έπαιζε με δύο παίχτες παραπάνω από το 72' δεν κατάφερε να νικήσει την αξιόμαχη Ξάνθη με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1 στα Πηγάδια. Ο Μπρίτο άνοιξε το σκορ για τους "Ακρίτες" στο 40' ενώ στο 88' ο Βράνιες ισοφάρισε για το τελικό 1-1. Το σκορ αυτό έστειλε την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ φοβισμένα στον αγωνιστικό χώρο, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή χωρίς όμως να δημιουργεί προϋποθέσεις για κάποια μεγάλη φάση. Αντίθετα, η Ξάνθη που αν και έπαιζε αμυντικά, ήταν αυτή που έχασε την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 10' σε μια πολύ καλά εκδηλωμένη αντεπίθεση, ο Κίκε βρήκε τον Μπρίτο που έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Οι “Ακρίτες” ήταν αυτοί που έχασαν και δεύτερη καλή ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα με τον Κασάδο να κάνει το σουτ, όμως ο Ανέστης με δυσκολία έδιωξε με τις γροθιές του.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατά πολύ με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κάνουν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Η επόμενη καλή ευκαιρία χάθηκε στο 34(!) και ανήκε στην ΑΕΚ. Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Ζίβκοβιτς με εξαιρετική επέμβαση κράτησε όρθια την ομάδα του.

Όμως τελικά η Ξάνθη ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στο 40'. Ο Μπρίτο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ανέστη για το 1-0 της Ξάνθης.

Η ΆΕΚ δύο λεπτά αργότερα παραλίγο να ισοφαρίσει με το γυριστό σουτ του Μάνταλου, όμως η μπάλα πέρασε άουτ με τις δύο ομάδες να πήγαινουν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους προηγούμενους.

Η “Ένωση” μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Μάνταλο να πέρνει την κεφαλιά μετά την σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, όμως ο ίβκοβιτς δήλωσε και πάλι παρών και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Ακρίτες που πιέζονταν αρκετά, βρέθηκαν σε ακόμα πιο δύσκολη θέση, αφού στο 55' ο Φλίσκας αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίχτες.

Η ΆΕΚ παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω και είχε και την κατοχή του αγώνα δεν μπορούσε να βγάλει τη μεγάλη φάση για να ισοφαρίσει, αφού οι προσπάθειες των παικτών της έπεφταν πάνω στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων και στον πολύ καλό Ζίβκοβιτς.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους Ακρίτες αφού στο 72' έμειναν με 9 παίκτες αφού ο Ζβάρνας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Σωστή ήταν και αυτή η απόφαση του διαιτητή.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε με την ΑΕΚ να παίζει στο μισό γήπεδο και την Ξάνθη να αμύνεται πάρα πολύ καλά.

Στο 82' η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 με τον Λιβάγια να κάνει το συρτό σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς

Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρισει στο 88' με τον Βράνιες, ο οποίος εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την υπέροχη ενέργεια και πάσα του Μάνταλου και από την μικρή περιοχή έκανε το 1-1.

Η ΑΕΚ πίεσε για το γκολ της νίκης στο τέλος του αγώνα όμως δεν κατάφερε να βγάλει κάποια καλή ευκαιρία.