26/10/2017 - 20:06

Νικητής στο κρητικό ντέρμπι ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ ήταν ο νικητής του κρητικού ντέρμπι κόντρα στον Πλατανιά (1-0), o οποίος υπέστη την τέταρτη διαδοχική ήττα του σε επίσημο ματς, για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν ανώτερη, έχοντας σαφώς περισσότερες ευκαιρίες για να φύγει με μεγαλύτερο προβάδισμα, τις οποίες ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημειώθηκε στο 9ο λεπτό, όταν ο Κοιλιάρας έβγαλε τη σέντρα και ο Χαντί στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 24' το σουτ του Ορτέγκα "σταμάτησε" στο δοκάρι, σ' ένα ημίχρονο κατά το οποίο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν καθόλου, με εξαίρεση ένα πλασέ του Ζιαμπάρη που απομακρύνθηκε από τον Στρέζο στο 45'.

Το δεύτερο μέρος κινήθηκε στα ίδια "μήκη", με τον ΟΦΗ να απειλεί λιγότερο, αλλά να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, και τον Πλατανιά να προσπαθεί (μάταια) να επωφεληθεί από κάποιες στημένες φάσεις.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα (71' Ογκμπόε), Κουσκουνάς, Χαντί (87' Λεάλ), Μάρτος, Παπαστεριανός (79' Ρούσσος), Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Παράσχος): Κοκκαλάς, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου, Ζίκο (46' Κοροβέσης), Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ουές (78' Γκρζέλτσακ ), Αμπντούλ, Καρυπίδης (46' Κρος), Μπούντνικ.