26/10/2017 - 21:53

"Επτάρα" της ΑΕΚ στον Απόλλωνα Λάρισας

Η ΑΕΚ "σκόρπισε" τον Απόλλωνα Λάρισας στο Αλκαζάρ, κερδίζοντάς τον με 7-0 στο πλαίσιο του 3ου ομίλου, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση έδειξε αποφασισμένη να αφήσει πίσω την ήττα-σοκ από τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ και το πέτυχε με εμφατικό τρόπο, παρότι ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκίνησε ενδεκάδα με αρκετούς ποδοσφαιριστές που έχουν σχετικά μικρό χρόνο συμμετοχής στην τρέχουσα σεζόν.

Ο Τζανετόπουλος άνοιξε το σκορ στο 19', έπειτα από κόρνερ του Μπακασέτα, όπως ακριβώς συνέβη και στο 36', μόνο που στη θέση του Τζανετόπουλου ήταν ο Αϊντάρεβιτς, ο οποίος έγραψε το 3-0. Προηγουμένως και συγκεκριμένα στο 22', ο Χριστοδουλόπουλος είχε πλασάρει για το 2-0, μετά από πάσα του Αραούχο.

Στο 40' ο Μπακασέτας παρέλαβε την πάσα του Λάζαρου και εκτέλεσε για το 4-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Λάζαρος ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα για το 5-0, σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κατέβασε λίγο το ρυθμό του ματς, αλλά ακόμη κι έτσι βρήκε άλλα δύο τέρματα, με τους Αραούχο στο 51', με πολύ όμορφο βολέ, και Τρίστασον στο 79', εκμεταλλευόμενος την ασταθή επέμβαση του Φιρινίδη, γκολ που ήταν το πρώτο του Ισλανδού με τη φανέλα των Κιτρινόμαυρων.

Πέραν της απόδοσης, εξαιρετικό νέο για την ΑΕΚ αποτέλεσε και η επιστροφή του Γιακουμάκη στην αγωνιστική δράση, στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης, δυόμιση μήνες μετά τον τραυματισμό του.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θεοδοσιάδης Θεοδόσης): Φιρινίδης, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Αγροδήμος, Τσιλούλης (46΄ Σαρακατσάνης), Λαμπρόπουλος (65΄ Σκούπρας), Μίλιτς, Τζάνης, Μαυρίας (46΄ Διβανές)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Τσόσιτς (46΄ Βινίσιους), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (54΄ Πατίτο), Τρίστασον, Αραούχο (65΄ Γιακουμάκης)