29/11/2017 - 15:48

Αιγινιακός-ΠΑΟΚ 0-1 (Ημίχρονο)

Σαφώς καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, προηγείται με 1-0 του Αιγινιακού στο Καυτανζόγλειο, χάρη στο πρώτο γκολ του Δημήτρη Λημνιού με τη φανέλα του «δικεφάλου».

Στην πρώτη φάση που δημιούργησε ο ΠΑΟΚ, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από σέντρα του Πέλκα, ο Λημνιός με ωραία κίνηση και σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 1-0.

Στο 26’ ο Σάκχοφ έκλεψε τη μπάλα, έδωσε πάσα στον Πρίγιοβιτς, ο οποίος πάσαρε στον Μαουρίσιο, αλλά το σουτ που έκανε ο Βραζιλιάνος ήταν αδύναμο.

Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 35’, όταν ο Πέλκας υποδέχθηκε τη μπάλα στην περιοχή, αλλά ενώ είχε χώρο να σουτάρει, προτίμησε να πασάρει στον Πρίγιοβιτς, ο οποίος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 40ο λεπτό ο ΠΑΟΚ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία, με τον Πέλκα να υποδέχεται την πάσα του Λημνιού έξω από την περιοχή και να σημαδεύει το «Γ» της αντίπαλης εστίας. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας του Αιγινιακού, Τόλιος, εκτινάχθηκε κι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Σε αυτό το πρώτο μέρος οι «ασπρόμαυροι» πιέζουν συνεχώς τον Αιγινιακό, έχοντας καλές ευκαιρίες και για παραπάνω τέρματα.