29/11/2017 - 18:38

Ξέσπασε κόντρα στον Αιγινιακό ο ΠΑΟΚ! (vid)

Ο ΠΑΟΚ διέσυρε στο «Καυτανζόγλειο» με 5-0 τον τυπικά γηπεδούχο Αιγινιακό και πέτυχε το δεύτερο «διπλό» στη σεζόν και παράλληλα πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με πολλά νέα πρόσωπα στην 11άδα του παρατάχθηκε ο «δικέφαλος» στο «Καυτανζόγλειο», ο οποίος συνέτριψε με 5-0 τον Αιγινιακό στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε ως πρώτος στους «16» της διοργάνωσης.

Επτά Έλληνες είχε στο αρχικό σχήμα η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου με τον 16χρονο Γιώργο Βρακά να γράφει τη δική του ιστορία, καθώς έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε σε επίσημο ματς με τη φανέλα του ΠΑΟΚ καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Απόστολου Τσουρέλα, από τις 14 Φεβρουαρίου 1980.

Ο Ρουμάνος τεχνικός ξεκούρασε αρκετούς βασικούς και έδωσε χρόνο συμμετοχής στους θεωρητικά αναπληρωματικούς, αλλά και σε Μαουρίσιο, Σαμπράνο, οι οποίοι επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα.

Ο «δικέφαλος» στην πρώτη καλή του στιγμή κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο MVP του ματς Δημήτρης Πέλκας μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε τη σέντρα, με τον Δημήτρη Λημνιό αμαρκάριστο να πλασάρει όμορφα και να νικάει τον Τόλιο γράφοντας το 1-0. Ήταν το πρώτο γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ για τον 19χρονο.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Λουτσέσκου έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ με τους Πέλκα και Λημνιό.

Στο 53' ήρθε η σειρά του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του, ξανά από ασίστ του Πέλκα, με τον Σέρβο επιθετικό να βγαίνει τετ α τετ με τον γκολκίπερ του Αιγινιακού και να κάνει το 2-0.

Το 3-0 ήρθε στο 67ο λεπτό, με ένα άψογο πλασέ από τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος έφτασε τα 19 γκολ με τη φανέλα του «δικεφάλου».

Στο 71ο λεπτό ο Ομάρ Ελ Καντουρί έκανε το 4-0, με τον Μαροκινό να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα, μετά από πάσα του Εργκίς Κάτσε.

Ο Αιγινιακός απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 76', με το σουτ του πρώην «ασπρόμαυρου», Γιάννη Τσολακίδη, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε μια ευκαιρία με το Δωματά.

Το τελικό 5-0 ήρθε στο 82ο λεπτό, μετά από κεφαλιά του Σάχοφ, από τη σέντρα του Λημνιού, με τον 26χρονο Ουκρανό να πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ στο Κύπελλο, ύστερα από το τέρμα που είχε πετύχει στο «Καυτανζόγλειο» κόντρα στον Λεβαδειακό (2-1).

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπαλίδης, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Ανδρικόπουλος, Αντωνιάδης, Γκατζολάρι (Ζούρκος 64'), Δωματάς, Παπαδόπουλος, Ντόγος (Φουρτζίου 55'), Καρακώστας.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ζαμπράνο, Μαλεζάς, Πούγγουρας, Δεληγιαννίδης, Σάκχοφ, Μαουρίσιο (Κάτσε 56'), Λημνιός, Πέλκας (Πρίγιοβιτς 61'), Βρακάς (Ελ Καντουρί 64'), Πρίγιοβιτς.