29/11/2017 - 23:13

Στους «16» και η ΑΕΛ

Ισόπαλη ήρθε η ΑΕΛ χωρίς σκορ απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στην Πάτρα, πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ΑΕΛ η οποία ήρθε ισόπαλη (0-0) στην Καρδίτσα κόντρα στην Αναγέννηση, στο τελευταίο ματς της δεύτερης φάσης του θεσμού.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε στην Πάτρα από την Παναχαϊκή (1-1) και έτσι η ΑΕΛ ισοβάθμησε με τους Αχαιούς στους 4 πόντους και λόγω του μεταξύ τους αγώνα (είχε κερδίσει με 3-0), πήρε εκείνη το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δημιουργώντας ευκαιρίες στην εστία του Κατσικά, χωρίς όμως κάποια από αυτές να βρει στόχο.

Στο 81ο λεπτό ο Ναζλίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Μασούρα, αλλά για λίγα εκατοστά ήταν σε θέση οφ-σάιντ.

Στο 86ο λεπτό ήταν η καλύτερη στιγμή για του «βυσσινί» με τον Γιαννιτσάνη να σουτάρει στην κλειστή γωνία της εστίας της Αναγέννησης Καρδίτσας, αλλά ο Κατσικάς έπεσε σωστά και μπλόκαρε. Ο ίδιος παίκτης είχε και άλλες καλές στιγμές στην περιοχή της Αναγέννησης, χωρίς όμως κάποιο σουτ του να βρει στόχο.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη με… αυτογκόλ, όταν ο Μπούσδρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, αφού στο 88ο λεπτό ο Κωνσταντινόπουλος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Κατσίκας, Μούτσιος, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Μπούσδρας, Μασούρας, Φλεβάρης (88' Καρίκι), Σταματάκης (50' Τζέλλος), Χαντζάρας, Παπαευθυμίου.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας (80' Μασούρας), Κούσας, Γκόλιας, Κόντορ, Μπάλλας, Λαγός (50' Κριζμάν), Κρητικός, Περόνε, Μπάμπιτς (46' Ναζλίδης), Γιαννιτσάνης