02/12/2017 - 00:12

Γιουβέντους και Ιγκουαΐν "προσγείωσαν" απότομα τη Νάπολι (vid)

Η Νάπολι τα βρήκε πιο "σκούρα" απ' όσο περίμενε απέναντι στη Γιουβέντους, απέδωσε κατώτερα των προσδοκιών και ηττήθηκε με 1-0 στο "Σαν Πάολο", με συνέπεια οι Τορινέζοι να πλησιάσουν τους Ναπολιτάνους στο -1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ντέρμπι ήταν ο πρώην παίκτης των γηπεδούχων και νυν των φιλοξενούμενων, Γκονσάλο Ιγκουαΐν, καθώς ο Αργεντινός σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα και "σίγησε" το -παθιασμένο εναντίον του- κοινό.

Το παιχνίδι είχε ένταση από το ξεκίνημα, με τον Ιγκουαΐν να χάνει την πρώτη ευκαιρία από δύσκολη γωνία, στην οποία τον νίκησε ο Πέπε Ρέινα. Στο 12ο λεπτό, σε μία γρήγορη επίθεση των Μπιανκονέρι και μετά από πάσα του Πάουλο Ντιμπάλα, βρέθηκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-0.

Η Νάπολι δεν αντέδρασε άμεσα, με εξαίρεση ένα σουτ του Χοσέ Καγεχόν που έδιωξε σε κόρνερ ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν, με τον Ιταλό τερματοφύλακα να κάνει το ίδιο και σε κεφαλιά του Ντρις Μέρτενς στο 32'.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λορέντζο Ινσίνιε τραυματίστηκε και έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του, ενώ ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να σταθεί εξαιρετικά ανασταλτικά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με τις αλλαγές των Μαρκίζιο, Κουαδράδο και Μπαρτζάλι.

Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και πλέον η κούρσα για την κατάκτηση του τίτλου πήρε μια διαφορετική, μη αναμενόμενη και άκρως ενδιαφέρουσα τροπή.

Νάπολι (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Ίσαϊ, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι (76' Μάτζιο), Αλάν (67' Ζιελίνσκι), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγεχόν, Μέρτενς, Ινσίνιε (76' Ουνάς).

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Ντε Σίλιο (84' Μπαρτζάλι), Μπενατιά, Κιελίνι, Ασαμόα, Κόστα (79' Κουαδράδο), Κεντίρα (67' Μαρκίζιο), Πιάνιτς, Ματουιντί, Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.