03/12/2017 - 16:42

Εφιάλτης για Μίλαν, ισοφαρίστηκε από την Μπενεβέντο με γκολ του τερματοφύλακα στο φινάλε! (vid)

Στο ντεμπούτο του Τζενάρο Γκατούζο στον πάγκο των «ροσονέρι», η Μίλαν δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην τελευταία Μπενεβέντο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό μετά από 14 ματς στο 95', με γκολ του τερματοφύλακα τους Μπρινιόλι (2-2)!

Έχοντας ως ήρωα της τελευταίας στιγμής τον γκολκίπερ Αλμπέρτο Μπρινιόλι, ο οποίος σκόραρε στο 95ο λεπτό, η Μπενεβέντο πήρε μια μυθική ισοπαλία κόντρα στη Μίλαν!

Οι «ροσονέρι» οι οποίοι αντικατέστησαν τον Μοντέλα με τον Γκατούζο, με σκοπό να γίνουν καλύτεροι, δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη, κόντρα σε μια ομάδα που βρίσκεται στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος, μετρώντας 14 ήττες σε ισάριθμα ματς.

Παρόλο που η ομάδα του Μιλάνου προηγήθηκε στο σκορ με κοντινή κεφαλιά του Μποναβεντούρα στο 38', ισοφαρίστηκε με την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου (50'), όταν ο Πούσκας πήρε την επαναφορά μετά από απόκρουση του Ντοναρούμα. Λίγα λεπτά μετά την ισοφάριση ο Κάλινιτς με κοντινή κεφαλιά, έκανε το 1-2 (57') μετά από σέντρα του Μποναβεντούρα.

Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς, όντας και με ένα παίκτη παραπάνω, μετά την αποβολή του Ρομανιόλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 75ο λεπτό (μετά από μαρκάρισμα στο οποίο δεν βρήκε καθόλου τον αντίπαλο του) και οι κόποι τους ανταμείφθηκαν, καθώς λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού (95’), μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατάλντι, ο γκολκίπερ Αλμπέρτο Μπρινόλι σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, κοντά στο σημείο του πέναλτι, πιάνοντας μια δυνατή κεφαλιά «γράφοντας» το 2-2, σε μια μυθική ισοφάριση για τη Μπενεβέντο!

Μπενεβέντο (Ρομπέρτο Ντε Ζέρμπι): Μπρινιόλι, Λετίτσια, Ντζιμσιτί, Κόστα, Ντι Τσιάρα (80’ Τζιαμφί), Κατάλντι, Ντ’ Αλεσάντρο, Τσιμπσά, Μεμουσάι (80’ Κόντα), Παριτζίνι (67’ Μπρινιόλα), Πούσκας

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Μουζάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μοντολίβο (73’ Μπίλια), Κεσί, Μπορίνι (60’ Αμπάτε), Μποναβεντούρα, Σούσο (87’ Ζαπάτα), Κάλινιτς