23/12/2017 - 16:15

Αφεντικό στη Μαδρίτη και αγκαλιά με το πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα (vid)

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Μπαρτσελόνα πέτυχε το τρίτο σερί διπλό (0-3) στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» αφήνοντας στο -14 τη Ρεάλ Μαδρίτης και είναι πιο κοντά στο 25ο της πρωτάθλημα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια του «Clasico» με το 3-0 κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», χάρη στα γκολ των Λουίς Σουάρες, Λιονέλ Μέσι και Αλέις Βιδάλ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε δίκαιη νίκη, η οποία την φέρνει στο +14 από τους «μερένγκες».

Για πρώτη φορά στην ιστορία τους οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν τις 3 συνεχόμενες νίκες στην έδρα της Ρεάλ για το ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς πέρσι είχε επικρατήσει με 3-2 και πρόπερσι με 4-0.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Βάσκου τεχνικού κόντρα στη «βασίλισσα» ως προπονητής της Μπαρτσελόνα σε επίσημο ματς, καθώς στην αρχή της σεζόν είχε δύο ήττες για το Σούπερ Καπ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «μερένγκες» είχαν την κατοχή και πίεζαν ασφυκτικά. Ο Ρονάλντο είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 10ο λεπτό, αλλά έπιασε… αέρα, ενώ το σουτ του Μπενζεμά κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Τερ Στέγκεν στο 42'. Οι Καταλανοί είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 30', με το σουτ του Παουλίνιο, το οποίο εξουδετέρωσε ο Κέιλορ Νάβας, στη μοναδική ευκαιρία που κατέγραψε η ομάδα του Βαλβέρδε.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε με τους «μπλαουγκράνα» να κρατούν περισσότερο τη μπάλα. Στο 54' οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την τέλεια αντεπίθεση, την οποία ξεκίνησε ο Μπουσκέτς, ο οποίος έδωσε στον Ράκιτιτς, με τον Κροάτη να κουβαλά τη μπάλα στη μεσαία γραμμή της Ρεάλ να ανοίγει στον Σέρζι Ρομπέρτο, ο οποίος με τη σειρά του μοίρασε στον Λουίς Σουάρες, με τον Ουρουγουανό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μετά το γκολ, η ομάδα του Ζιντάν δεν πατούσε καλά και είχε αποσυντονιστεί από το γκολ, χωρίς να βγάζει κάποια αντίδραση, εν αντιθέσει με την αντίπαλο της. Σε μια τρομερή φάση ο Σουάρες είχε χαμένο τετ α τετ και δοκάρι, με τον Καρβαχάλ να αποκρούει τη μπάλα με το χέρι στη γραμμή και να δέχεται την κόκκινη κάρτα. Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ευστόχησε για το 0-2, φτάνοντας τα 25 γκολ σε «Clasico» στο 64'.

Από εκεί φαινόταν πως δεν υπήρχε επιστροφή για τη «βασίλισσα». Ο Ζιντάν πήρε τα ρίσκα του με τον Κόβατσιτς αντί του Ισκο, κάτι που δεν του βγήκε και η αποβολή του χάλασε τα σχέδια. Με την έλευση των Μπέιλ και Ασένσιο στη θέση των Κόβασιτς και Κασεμίρο αντίστοιχα βοήθησε την Ρεάλ να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Τερ Στέγκεν χρειάστηκε να επέμβει σε δύο σουτ από τους Μπέιλ και Σέρχιο Ράμος, ενώ ο Σεμέδο έφτασε κοντά στο να κάνει το 0-3, με τον Νάβας να του λέει «όχι». Ο πορτιέρο των «μερένγκες» δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει το σουτ του Αλέις Βιδάλ, μετά από σέντρα του Μέσι, με τον Ισπανό να γράφει τον επίλογο του ματς (0-3).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Nάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο (72' Ασένσιο), Κόβασιτς (72' Μπέιλ), Μπενζεμά (66' Νάτσο), Ρονάλντο.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρζι Ρομπέρτο (91' Βιδάλ), Πικέ, Βερμάελεν, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Παουλίνιο (84' Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (76' Σεμέδο), Μέσι, Σουάρες.