30/12/2017 - 16:04

Πήρε το βαθμό στη Φλωρεντία η Μίλαν (vid)

Με γκολ του Χακάν Τσαλχάνογλου, η Μίλαν κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην έδρα της Φιορεντίνα (1-1) και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί ήττες στη Serie A.

Λίγες μέρες μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου κόντρα στην Ίντερ, οι «ροσονέρι» κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία στο «Αρτέμιο Φράνκι» απέναντι στη Φιορεντίνα (1-1).

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές φάσεις, με τους «βιόλα» να ζητούν την αποβολή του Ρομανιόλι για μαρκάρισμα πάνω στον Σιμεόνε, όμως ο Ιταλός είδε κίτρινη, ενώ στο φινάλε ο Τζίτζιο Ντοναρούμα, ο οποίος επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια της Μίλαν, έκανε εκπληκτική επέμβαση σε κεφαλιά του Ντίας. Στο δεύτερο ημίχρονο ο 18χρονος πορτιέρο σταμάτησε το ωραίο σουτ του Μπαντέλι, με την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να απείλει για πρώτη φορά στο 51΄με τον Σούσο. Στο 70ο λεπτό μετά από καταπληκτική σέντρα του Μπιράγκι από αριστερά ο Σιμεόνε νίκησε τον Μπονούτσι και με τρομερή κεφαλιά «έγραψε» το 1-0, το οποίο όμως κράτησε για τρία λεπτά. Στο 73’ ο Τσαλχάνογλου πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή επέμβαση του Σπορτιέλο σε σουτ του Σούσο και με κοντινό πλασέ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης στη Φλωρεντία.

Φιορεντίνα (Στέφανο Πιόλι): Σπορτιέλο, Λαουρινί, Αστόρι, Πετζέλα (73’ Βίτορ Ούγκο), Μπιράγκι, Μπαντέλι, Βερετού, Ντίας (54’ Κιέζα), Μπενάσι (66’ Εϊσερίκ), Τερό, Σιμεόνε.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Τζίτζιο Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Μπονούτσι, Ροδρίγες, Κεσί (91’ Λοκατέλι). Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Σούσο, Μπορίνι (53’ Τσαλχάνογλου), Κουτρόνε.