30/12/2017 - 18:22

«Γκέλαρε» κόντρα στη Σασουόλο η Ρόμα! (vid)

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Σασουόλο η Ρόμα, που έμεινε στο 1-1 και σα να μην έφτανε η «γκέλα» τραυματίστηκε και ο Κώστας Μανωλάς στο αριστερό πόδι. Επιτέλους νίκη για τη Μπενεβέντο κόντρα στην Κιέβο, μετά από 18 αγωνιστικές!

Την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν προσωρινά στην τρίτη θέση έχασαν οι «τζιαλορόσι», καθώς έμειναν στο 1-1 με την Σασουόλο στο «Ολίμπικο», ενώ ο Κώστας Μανωλάς αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο με πρόβλημα στο αριστερό πόδι.

Η Ρόμα ήταν κυρίαρχη στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε στο 31ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον άλλοτε παίκτη της Σασουόλο Λορέντζο Πελεγκρίνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο φαινόταν πως ελέγχει το ματς, όμως δέχθηκε το γκολ στο 78' από την κεφαλιά του Μισιρόλι. Έπειτα ακολούθησε τρομερή πίεση από τους γηπεδούχους, χαμένες ευκαιρίες και σωστά ακυρωθέν γκολ του Φλορέντσι στο 85ο λεπτό, με τον Ιταλό να συμπληρώνει 200 ματς με τη φανέλα της Ρόμα και το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Ιστορική νίκη για την Μπενεβέντο, η οποία πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, μετά από 18 αγωνιστικές και έχοντας μόλις ένα βαθμό (κόντρα στη Μίλαν), επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Κιέβο χάρη στο γκολ του Μάσιμο Κόντα.

Την πέμπτη σερί νίκη πανηγύρισε η Ουντινέζε, καθώς έφυγε με το 2-1 από την έδρα της Μπολόνια. Οι Γενοβέζοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Ντανίλο στο 27', αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Βίντμερ έφεραν στα ίσια το παιχνίδι στο 37ο λεπτό, με τον Κέβιν Λαζάνια να κάνει την ολική ανατροπή στο 48’ και να δίνει το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Στο «Λουίτζι Φεράρις» η Σαμπντόρια ήταν πολύ κοντά στο να φέρει ισοπαλία με την Σπαλ η οποία κρατούσε μέχρι το 90'. Στο 92' οι «μπλουτσερκιάτι» πήραν, μέσω VAR, πέναλτι για μαρκάρισμα του Βιβιάνι στον Ραμίρεζ και ο Κουαλιαρέλα ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0. Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος «έγραψε» το τελικό 2-0.

Η Αταλάντα η οποία πραγματοποιεί μια εξαιρετική σεζόν, δεν κατάφερε να κλείσει θετικά το 2017, καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα (1-2) από την Κάλιαρι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 6' έκαναν το 0-1 με τον Παβολέτι και στο 23' έγινε το 0-2 από τον Παντοΐν. Η Κάλιαρι είχε την ευκαιρία να βάλει και τρίτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με την Αταλάντα να έχει δοκάρι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με τον Μαντσίνι και το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να μειώσει στο 92' με τον Γκόμες.

Στην έκτη ισοπαλία σε οκτώ αγώνες έφτασε η Τορίνο, η οποία χωρίς τον Αντρέα Μπελότι «κόλλησε» στο 0-0 με την Τζένοα. Η «γκρανάτα» ήταν καλύτερη ασε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά παρά τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να σκοράρει. Έτσι η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς έχασε ακόμη μία ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο στην 6η θέση.