03/02/2018 - 23:11

Ο Λούκμαν λύτρωσε τη Λειψία, στο +18 η Μπάγερν Μονάχου (vids)

Ένα γκολ του Αντεμόλα Λούκμαν στο 89ο λεπτό έδωσε πολύ μεγάλη νίκη στη Λειψία στο «Borussia Park» απέναντι στην Γκλάντμπαχ, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Το αποτέλεσμα επέτρεψε στην ομάδα του Ραλφ Χάσενχουλτ να πιάσει στη δεύτερη θέση την Μπάγερ Λεβερκούζεν, που είχε αφήσει νωρίτερα δύο βαθμούς στην έδρα της Φράιμπουργκ. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία να προσεγγίσουν τις πρώτες θέσεις και παρέμειναν έβδομοι.

Όσον αφορά στους απογευματινούς αγώνες του γερμανικού πρωταθλήματος, οι τρεις από τους πέντε που ολοκληρώθηκαν δεν ανέδειξαν νικητή.

Ωφελημένη ήταν η Μπάγερν Μονάχου, που περνώντας με 2-0 από την έδρα της Μάιντς αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τους διώκτες της, ενώ τη νίκη της 21ης αγωνιστικής πέτυχε η Βέρντερ, που άλωσε τη «Veltins Arena» με γκολ του Γιουνούζοβιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Βαθμούς άφησε και η Λεβερκούζεν στην έδρα της Φράιμπουργκ, σε ένα παιχνίδι όπου ο Παναγιώτης Ρέτσος δεν είχε αγωνιστική παρουσία, καθώς ο Χέικο Χέρλιχ τον άφησε στον πάγκο.

Στην αρχική ενδεκάδα της Στουτγκάρδης βρέθηκε ο Τάσος Δώνης, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 46΄ από την Γκίντσεκ, στο εκτός έδρας 1-1 με την Βόλφσμπουργκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κολωνία - Ντόρτμουντ 2-3 (60' Τσόλερ, 69' Μερέ / 35' και, 62' Μπατσουαγί, 84' Σέρλε)