11/02/2018 - 15:42

Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε τη νίκη λόγω… Ρίκο η Σεβίλλη (vid)

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον πορτιέρο της, Σέρχιο Ρίκο, η Σεβίλλη επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς νίκησε, έστω και δύσκολα με 1-0 τη Χιρόνα.

Η Σεβίλλη μετά την πεντάρα από την Εϊμπάρ την προηγούμενη αγωνιστική, είχε ως στόχο να επιστρέψει στις νίκες στην Λα Λίγκα κόντρα στην Χιρόνα, ώστε να παραμείνει στο «κόλπο» της εξάδας, που οδηγεί στην Ευρώπη.

Οι Ανδαλουσιάνοι κατάφεραν να νικήσουν δύσκολα με 1-0 τη Χιρόνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ρίκο που έκανε τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ απέκρουσε και πέναλτι.

Στο πρώτο μέρος η Χιρόνα, ήταν καλύτερη και σε τρεις περιπτώσεις είχε την ευκαιρία να πάρει «κεφάλι» στο σκορ, αλλά έπεφτε πάνω στον εξαιρετικό Σέρχιο Ρίκο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν στο 41’, όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μουριέλ. Ο Αδάι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και κράτησε το μηδέν.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46’ και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κορέα έκανε σουτ, που αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή, αλλά ο Σαράμπια που ερχόταν από πίσω έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 54’ η Χιρόνα διαμαρτυρήθηκε έντονα για νέο πέναλτι σε χέρι του Πιζάρο και δύο λεπτά αργότερα έχασε ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Μπόρχα Γκαρθία, στον οποίο είπε «όχι» ο Ρίκο. Στο 69’ η ομάδα του Μοντέλα απείλησε με τον Σαράμπια, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μπόνο. Στο 86’ ο Ρίκο σταμάτησε για άλλη μια φορά τους παίκτες των φιλοξενούμενων και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Σεβίλλη σκαρφάλωσε και πάλι στην έκτη θέση του πρωταθλήματος, ενώ η Χιρόνα επέστρεψε στις ήττες, μετά από τέσσερις αγώνες και έχασε έδαφος στην προσπάθεια για έξοδο στην Ευρώπη.