11/02/2018 - 20:29

«Κόλλησε» κόντρα στη Χετάφε η Μπαρτσελόνα (vid)

H Mπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη Χετάφε και γκέλαρε για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα στην έδρα της (0-0), με την Ατλέτικο να είναι πλέον στο -7 από τους «μπλαουγκράνα».

Οι «μπλαουγκράνα» δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο «Καμπ Νου» κόντρα στη Χετάφε, κάτι που με βάση την εικόνα τους ήταν λογικό, καθώς πραγματοποίησαν πολύ κακή εμφάνιση.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι ήταν για τη Χετάφε, όταν ο Ανχελ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, αλλά το διαγώνιο σουτ βρήκε στο σώμα του Μίνα και κατέληξε κόρνερ. Η Μπαρτσελόνα ήταν αγνώριστη στον αγωνιστικό χώρο και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς σουτ στην εστία των φιλοξενούμενων. Την τελευταία φορά που συνέβη αυτό ήταν στο εντός έδρας ματς του πρωταθλήματος στις 21 Απριλίου του 2012 κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης!

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά και στο 56' είχε την πρώτη ευκαιρία, όταν ο Αλκάθερ βρήκε τον Σουάρες, αλλά η προβολή του Ουρουγουανού κατέληξε άουτ. Ο Βαλβέρδε πέρασε στο ματς Ντεμπελέ, Ινιέστα, άφησε εκτός τον αρνητικό Κουτίνιο, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Στο 77' η κεφαλιά του Μίνα πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκουαΐτα με απίθανη επέμβαση στην κεφαλιά του Σουάρες, κράτησε το μηδέν και έδωσε το βαθμό στην ομάδα του!

Ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος ήταν εξαφανισμένος σε όλη την αναμέτρηση, δεν κατάφερε να συνδυάσει με κάποιο τέρμα τα 300 ματς που συμπλήρωσε στο «Καμπ Νόου» σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας μάλιστα και 309 γκολ.

Η ομάδα του Βαλβέρδε για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν δεν παίρνει τη νίκη στην έδρα της, μετά την ισοπαλία με την Θέλτα (2-2) και έμεινε μόλις για τρίτη φορά φέτος χωρίς γκολ, μετά τα ματς του Champions League με Ολυμπιακό και Γιουβέντους.